| Manufacturer Part Number: | 1N983A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 82V 500mW ±10% Through Hole DO-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N983A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N983A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 82V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 330 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 62.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AA, DO-7, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-7 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N983A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N983A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N983A is new and unused, you can buy 1N983A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N983A.
| JANTX1N3070-1 | Diode Standard 175V 100mA Through Hole DO-7 | JANTX1N3070-1.pdf | |
| ESM3045DV | TRANS NPN DARL 450V 24A ISOTOP | ESM3045DV.pdf | |
| IRF7329TRPBF | MOSFET 2P-CH 12V 9.2A 8-SOIC | IRF7329TRPBF.pdf | |
| BUK7214-75B,118 | MOSFET N-CH 75V 70A DPAK | BUK7214-75B,118.pdf | |
| SN74LV4046ANS | IC PLL CMOS LOGIC W/VCO HS 16SO | SN74LV4046ANS.pdf | |
| 8N3DV85BC-0128CDI | VCXO IC 25MHz, 33.3333MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0128CDI.pdf | |
| MSP430F5638IPZR | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F5638IPZR.pdf | |
| MB90351ESPMC-GS-230E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90351ESPMC-GS-230E1.pdf | |
| QS4A215Q1G8 | 2 Circuit IC Switch 4:1 17 Ohm 48-QSOP | QS4A215Q1G8.pdf | |
| MAX9063EBS+TG45 | Comparator with Voltage Reference Open Drain 4-UCSP | MAX9063EBS+TG45.pdf | |
| SN74LVC1G32DRYRG4 | OR Gate IC 1 Channel 6-SON (1.45x1) | SN74LVC1G32DRYRG4.pdf | |
| 71V424L10YG8 | IC SRAM 4MBIT 10NS 36SOJ | 71V424L10YG8.pdf | |
| TLE72422GXUMA2 | Current Source Regulator Low-Side 30mA PG-DSO-28 | TLE72422GXUMA2.pdf | |
| MAX5924CEUB+T | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 10-uMAX | MAX5924CEUB+T.pdf | |
| TPS3824-50DBVT | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | TPS3824-50DBVT.pdf |