| Manufacturer Part Number: | 2N3866A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - RF |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RF Transistor NPN 30V 400mA 400MHz 1W Through Hole TO-39 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2N3866A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2N3866A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | NPN RF Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - RF | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V | |
| Frequency - Transition | 400MHz | |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | - | |
| Gain | - | |
| Power - Max | 1W | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 25 @ 50mA, 5V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 400mA | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-39 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2N3866A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2N3866A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 2N3866A is new and unused, you can buy 2N3866A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2N3866A.
| SS12P4CHM3/87A | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 6A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN | SS12P4CHM3/87A.pdf | |
| LFUSCD20065B | DIODE SIC SCHOTKY 650V 20A TO247 | LFUSCD20065B.pdf | |
| CDBUR0330 | DIODE SCHOTTKY 30V 350MA 0603 | CDBUR0330.pdf | |
| 1N5928P/TR12 | Zener Diode 13V 1.5W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5928P/TR12.pdf | |
| 2SC4617TLQ | TRANS NPN 50V 0.15A SOT-416 | 2SC4617TLQ.pdf | |
| NSS20200LT1G | TRANS PNP 20V 2A SOT-23 | NSS20200LT1G.pdf | |
| 8430252CG-45LF | IC FREQ SYTHTHESIZER 16-TSSOP | 8430252CG-45LF.pdf | |
| 8N3QV01LG-0159CDI | VCXO IC 100MHz, 156.25MHz, 212.5MHz, 106.25MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0159CDI.pdf | |
| MAX5414EUD | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP | MAX5414EUD.pdf | |
| LFE3-17EA-8FN484C | IC FPGA 222 I/O 484FBGA | LFE3-17EA-8FN484C.pdf | |
| EP4SGX360FF35C4N | IC FPGA 564 I/O 1152FBGA | EP4SGX360FF35C4N.pdf | |
| Z8F021ASJ020SG2156 | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH 28-SOIC | Z8F021ASJ020SG2156.pdf | |
| CY7C64215-28PVXCT | IC CNTRLR USB FS 28SSOP | CY7C64215-28PVXCT.pdf | |
| 74ABT16373ADGGRE4 | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-TSSOP | 74ABT16373ADGGRE4.pdf | |
| PI74LPT373AQ | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-QSOP | PI74LPT373AQ.pdf |