| Manufacturer Part Number: | 2SB1030A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 50V 0.5A NS-B1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2SB1030A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2SB1030A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 600mV @ 30mA, 300mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 85 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 300mW | |
| Frequency - Transition | 120MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | NS-B1 | |
| Supplier Device Package | NS-B1 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2SB1030A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2SB1030A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of 2SB1030A is new and unused, you can buy 2SB1030A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2SB1030A.
| 2SC15090S | TRANS NPN 80V 0.5A TO-92L | 2SC15090S.pdf | |
| STI15NM60N | MOSFET N-CH 600V 14A I2PAK | STI15NM60N.pdf | |
| MTP23P06V | MOSFET P-CH 60V 23A TO-220AB | MTP23P06V.pdf | |
| 8N4SV76AC-0172CDI8 | VCXO IC 287.5MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0172CDI8.pdf | |
| 8N3DV85FC-0137CDI | VCXO IC 155.52MHz, 155.52MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0137CDI.pdf | |
| MAX19192ETI+ | 8 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Pipelined 28-TQFN (5x5) | MAX19192ETI+.pdf | |
| LTC1663CMS8#PBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 8-MSOP | LTC1663CMS8#PBF.pdf | |
| XCS20-4TQ144C | IC FPGA 113 I/O 144TQFP | XCS20-4TQ144C.pdf | |
| MSP430FG6626IZQWT | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 113-BGA Microstar Junior (7x7) | MSP430FG6626IZQWT.pdf | |
| LM3S5P31-IQC80-C0T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S5P31-IQC80-C0T.pdf | |
| LM3S9B92-IBZ80-C5 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S9B92-IBZ80-C5.pdf | |
| OPA552UA | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OPA552UA.pdf | |
| LTC1445IN#PBF | Comparator with Voltage Reference CMOS, TTL 16-PDIP | LTC1445IN#PBF.pdf | |
| LTC3411AIMS#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 1.25A 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LTC3411AIMS#PBF.pdf | |
| AP7365-20EG-13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2V 600mA SOT-223-3 | AP7365-20EG-13.pdf |