| Manufacturer Part Number: | 2SD2153T100W |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 25V 2A MPT3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2SD2153T100W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2SD2153T100W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 2A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 25V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 20mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 820 @ 500mA, 6V | |
| Power - Max | 2W | |
| Frequency - Transition | 110MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-243AA | |
| Supplier Device Package | MPT3 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2SD2153T100W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2SD2153T100W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of 2SD2153T100W is new and unused, you can buy 2SD2153T100W Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2SD2153T100W.
| DSAI17-16A | DIODE AVALANCHE 1.6KV 25A DO203 | DSAI17-16A.pdf | |
| PEMD48,115 | TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT666 | PEMD48,115.pdf | |
| 8N3SV75BC-0026CDI | VCXO IC 311.04MHz 6-CLCC | 8N3SV75BC-0026CDI.pdf | |
| PIC16LF18345-E/P | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-PDIP | PIC16LF18345-E/P.pdf | |
| R5F571MJHDLK#20 | RXv2 RX71M Microcontroller IC 32-Bit 240MHz 3MB (3M x 8) FLASH 145-TFLGA (7x7) | R5F571MJHDLK#20.pdf | |
| AS1751V-T | 4 Circuit IC Switch 1:1 900 mOhm 16-TQFN (3x3) | AS1751V-T.pdf | |
| SI2162-A40-GM | IC DEMOD DVB-C2/C/T2/T 48QFN | SI2162-A40-GM.pdf | |
| S-1011E70-M6T1U4 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-6 | S-1011E70-M6T1U4.pdf | |
| TPS73233DBVT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 250mA SOT-23-5 | TPS73233DBVT.pdf | |
| TPS79230DBVT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 100mA SOT-23-5 | TPS79230DBVT.pdf | |
| MCP1804T-1802I/MT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 100mA SOT-89-5 | MCP1804T-1802I/MT.pdf | |
| CHL8113-00CRT | - Controller, DDR, Intel VR12, AMD SVI Voltage Regulator IC 2 Output 40-QFN (6x6) | CHL8113-00CRT.pdf |