| Manufacturer Part Number: | 2SK2701A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 450V TO-220F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2SK2701A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2SK2701A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 450V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 7A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.1 Ohm @ 3.5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 1µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 720pF @ 10V | |
| Power - Max | 35W | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-220F | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2SK2701A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2SK2701A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of 2SK2701A is new and unused, you can buy 2SK2701A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2SK2701A.
| BZX55F13-TR | Zener Diode 13V 500mW ±1% Through Hole DO-35 | BZX55F13-TR.pdf | |
| MRF6S27015NR1 | RF Mosfet LDMOS 28V 160mA 2.6GHz 14dB 3W TO-270-2 | MRF6S27015NR1.pdf | |
| 2SK3004 | MOSFET N-CH 250V TO-220F | 2SK3004.pdf | |
| AD5721BRUZ-RL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 16-TSSOP | AD5721BRUZ-RL7.pdf | |
| 10AX066N3F40I2SGES | IC FPGA 588 I/O 1517FCBGA | 10AX066N3F40I2SGES.pdf | |
| EFM8SB20F32G-A-QFN32 | CIP-51 8051 Sleepy Bee Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | EFM8SB20F32G-A-QFN32.pdf | |
| C8051F010-GQ | 8051 C8051F01x Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | C8051F010-GQ.pdf | |
| MB91F587LDPMC-GTE1 | FR81S FR MB91580L Microcontroller IC 32-Bit 128MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB91F587LDPMC-GTE1.pdf | |
| ATF16V8BQL-15XU | 16V8 Programmable Logic Device (PLD) IC 8 Macrocells 15ns 20-TSSOP | ATF16V8BQL-15XU.pdf | |
| LTC4316IMS#PBF | Address Translator Interface 10-MSOP | LTC4316IMS#PBF.pdf | |
| LT6600IDF-2.5#PBF | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 12-DFN (4x4) | LT6600IDF-2.5#PBF.pdf | |
| TW9992-NA1-CET | IC DECOD VIDEO NTSC/PAL 32QFN | TW9992-NA1-CET.pdf | |
| BU4348FVE-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 5-VSOF | BU4348FVE-TR.pdf | |
| S-80956CNMC-G9ST2 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80956CNMC-G9ST2.pdf | |
| S-80955CLPF-G7RTFG | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80955CLPF-G7RTFG.pdf |