| Manufacturer Part Number: | AR3PD-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 200V 1.8A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR3PD-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR3PD-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.8A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 44pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR3PD-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR3PD-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR3PD-M3/86A is new and unused, you can buy AR3PD-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR3PD-M3/86A.
| BAT54SDW-TP | Diode Array 2 Pair Series Connection Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | BAT54SDW-TP.pdf | |
| MM3Z15VT1G | Zener Diode 15V 300mW ±5% Surface Mount SOD-323 | MM3Z15VT1G.pdf | |
| SMAJ4758E3/TR13 | Zener Diode 56V 2W ±10% Surface Mount DO-214AC | SMAJ4758E3/TR13.pdf | |
| 1N5242A (DO-35) | Zener Diode 12V 500mW ±10% Through Hole DO-35 | 1N5242A (DO-35).pdf | |
| CDLL5244A | Zener Diode 14V 10W ±10% Surface Mount DO-213AB | CDLL5244A.pdf | |
| JAN1N4981C | Zener Diode 91V 5W ±2% Through Hole E, Axial | JAN1N4981C.pdf | |
| JANTX1N4618CUR-1 | Zener Diode 2.7V 500mW ±2% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N4618CUR-1.pdf | |
| NTR0202PLT1G | MOSFET P-CH 20V 400MA SOT-23 | NTR0202PLT1G.pdf | |
| DMG2305UXQ-13 | MOSFET P-CH 20V 4.2A SOT23 | DMG2305UXQ-13.pdf | |
| FCA22N60N | MOSFET N-CH 600V 22A TO-3PN | FCA22N60N.pdf | |
| SI5351A-A-GU | IC CLK GENERATOR 200MHZ 24QSOP | SI5351A-A-GU.pdf | |
| PCA9557DBR | I/O Expander 8 I²C, SMBus 400kHz 16-SSOP | PCA9557DBR.pdf | |
| 89HPES6T6G2ZCALGI | Switch Interfacing Interface 324-FCBGA (19x19) | 89HPES6T6G2ZCALGI.pdf | |
| SN74CBT3244DBQR | Bus Switch 4 x 1:1 20-SSOP/QSOP | SN74CBT3244DBQR.pdf | |
| MT46V16M16CY-5B AAT:M | IC DDR SDRAM 256MBIT 5NS 60FBGA | MT46V16M16CY-5B AAT:M.pdf |