| Manufacturer Part Number: | AR4PD-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 200V 2A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AR4PD-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AR4PD-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 140ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 77pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AR4PD-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AR4PD-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AR4PD-M3/87A is new and unused, you can buy AR4PD-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AR4PD-M3/87A.
| MBR40L45CTG | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 20A Through Hole TO-220-3 | MBR40L45CTG.pdf | |
| DGSK40-025A | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 250V 18A Through Hole TO-220-3 | DGSK40-025A.pdf | |
| JAN1N4625C-1 | Zener Diode 5.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JAN1N4625C-1.pdf | |
| T620043004DN | SCR Module 400V 470A Single Chassis Mount, 8" Wire Lead TO-200AB, A-PUK | T620043004DN.pdf | |
| IRG4RC10SDTRRP | IGBT 600V 14A 38W Surface Mount D-Pak | IRG4RC10SDTRRP.pdf | |
| 8N3SV76KC-0161CDI8 | VCXO IC 212MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0161CDI8.pdf | |
| WM8711CBLGEFL/RV | DAC, Audio 24 bit 96k DSP, I²S 24-QFN (4x4) | WM8711CBLGEFL/RV.pdf | |
| DS3502U+T&R/C | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps I²C Interface 10-uMAX | DS3502U+T&R/C.pdf | |
| ATMEGA165P-16AU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATMEGA165P-16AU.pdf | |
| ST7FLITE02Y0M6 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.5KB (1.5K x 8) FLASH 16-SO | ST7FLITE02Y0M6.pdf | |
| MC10EL89DTR2 | 1/0 Driver 8-TSSOP | MC10EL89DTR2.pdf | |
| AD8067ARTZ-REEL7 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | AD8067ARTZ-REEL7.pdf | |
| 74LVTH646MTCX | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-TSSOP | 74LVTH646MTCX.pdf | |
| 93LC66BT-I/MC | IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8DFN | 93LC66BT-I/MC.pdf | |
| M29F800FB55M3E2 | IC FLASH 8MBIT 55NS 44SO | M29F800FB55M3E2.pdf |