| Manufacturer Part Number: | AU3PDHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 200V 1.7A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AU3PDHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AU3PDHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.7A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.9V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 72pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AU3PDHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AU3PDHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of AU3PDHM3/86A is new and unused, you can buy AU3PDHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AU3PDHM3/86A.
| EGL34B-E3/83 | DIODE GEN PURP 100V 500MA DO213 | EGL34B-E3/83.pdf | |
| BY206GPHE3/73 | Diode Standard 300V 400mA Through Hole DO-204AL (DO-41) | BY206GPHE3/73.pdf | |
| CZRQR52C2-HF | Zener Diode 2V 125mW ±5% Surface Mount 0402 | CZRQR52C2-HF.pdf | |
| 1N4734E3/TR13 | Zener Diode 5.6V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4734E3/TR13.pdf | |
| PL133-97QC-R | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 150MHz 16-WFQFN Exposed Pad | PL133-97QC-R.pdf | |
| 8N3DV85FC-0113CDI8 | VCXO IC 156.25MHz, 175MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0113CDI8.pdf | |
| MB96F625ABPMC-GE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96620 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 160KB (160K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB96F625ABPMC-GE1.pdf | |
| PI2EQX8804ANJEX | Buffer, ReDriver 4 Channel 8Gbps 100-LBGA (11x11) | PI2EQX8804ANJEX.pdf | |
| NL17SZ06DFT2G | Inverter IC 1 Channel Open Drain SC-70 | NL17SZ06DFT2G.pdf | |
| CD4077BM | XNOR (Exclusive NOR) IC 4 Channel 14-SOIC | CD4077BM.pdf | |
| 24AA025-I/P | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP | 24AA025-I/P.pdf | |
| AAT4290IJS-1-T1 | IC LOAD SW I/O EXPAND SC70JW-8 | AAT4290IJS-1-T1.pdf | |
| XC6124E526ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124E526ER-G.pdf | |
| S-1335G34-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.4V 150mA HSNT-4-B | S-1335G34-A4T2U3.pdf | |
| S-13A1A34-A6T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.4V 1A HSNT-6A | S-13A1A34-A6T1U3.pdf |