| Manufacturer Part Number: | BC846A,235 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 65V 0.1A SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BC846A,235 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BC846A,235 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 65V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 5mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 15nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 110 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 250mW | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BC846A,235 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BC846A,235 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BC846A,235 is new and unused, you can buy BC846A,235 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BC846A,235.
| M50100TB1000 | MODULE PWR 100A 1000V 3PH BRIDGE | M50100TB1000.pdf | |
| BZX284-C18,115 | Zener Diode 18V 400mW ±5% Surface Mount SOD2 | BZX284-C18,115.pdf | |
| DMN2016UTS-13 | MOSFET 2N-CH 20V 8.58A 8-TSSOP | DMN2016UTS-13.pdf | |
| AOW12N50 | MOSFET N-CH 500V 12A TO262 | AOW12N50.pdf | |
| IXTH62N25T | MOSFET N-CH 250V 62A TO-247 | IXTH62N25T.pdf | |
| 8N4DV85LC-0016CDI8 | VCXO IC 100MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0016CDI8.pdf | |
| 8N4DV85FC-0169CDI | VCXO IC 148.5MHz, 148.35MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0169CDI.pdf | |
| AD8402ARU10 | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP | AD8402ARU10.pdf | |
| DSPIC33FJ16MC102T-I/SS | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 16KB (16K x 8) FLASH 28-SSOP | DSPIC33FJ16MC102T-I/SS.pdf | |
| DSPIC33FJ32GP104-I/TL | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 32KB (11K x 24) FLASH 44-VTLA (6x6) | DSPIC33FJ32GP104-I/TL.pdf | |
| AD8027ARTZ-R2 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | AD8027ARTZ-R2.pdf | |
| SST25VF080B-80-4I-SAE-T | IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8SOIC | SST25VF080B-80-4I-SAE-T.pdf | |
| IR2181S | IC DRIVER HI/LO 600V 1.9A 8-SOIC | IR2181S.pdf | |
| XC6123C320ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123C320ER-G.pdf | |
| XC6108C20AGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108C20AGR-G.pdf |