| Manufacturer Part Number: | BC847A,215 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 39010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 45V 0.1A SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BC847A,215 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BC847A,215 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | NXP - I²C Interface | |
| PCN Design/Specification | Resin Hardener 02/Jul/2013 BC847 Series Datasheet Update 05/Jul/2014 BC847 Series Data Sheet Update 18/Aug/2014 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 5mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 15nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 110 @ 2mA, 5V | |
| Power - Max | 250mW | |
| Frequency - Transition | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BC847A,215 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BC847A,215 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of BC847A,215 is new and unused, you can buy BC847A,215 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BC847A,215.
| 1N3350A | Zener Diode 200V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 | 1N3350A.pdf | |
| 8N4SV76FC-0112CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0112CDI8.pdf | |
| ADS1211E/1KG4 | 24 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Sigma-Delta 28-SSOP | ADS1211E/1KG4.pdf | |
| XCR3256XL-10TQG144C | IC CPLD 256MC 9NS 144TQFP | XCR3256XL-10TQG144C.pdf | |
| M1AGL250V5-FGG144I | IC FPGA 97 I/O 144FBGA | M1AGL250V5-FGG144I.pdf | |
| EPF6016ATC144-2N | IC FPGA 117 I/O 144TQFP | EPF6016ATC144-2N.pdf | |
| XMC1302Q040X0128ABXUMA1 | ARM® Cortex®-M0 XMC1000 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH PG-VQFN-40-13 | XMC1302Q040X0128ABXUMA1.pdf | |
| BU90R104-E2 | 3.92Gbps Deserializer 5 Input 35 Output 64-TQFP (10x10) | BU90R104-E2.pdf | |
| TDA7563PDTR | Amplifier IC 4-Channel (Quad) Class AB PowerSO-36 | TDA7563PDTR.pdf | |
| LMH0002MAX/NOPB | IC CABLE DRIVER DGTL 8-SOIC | LMH0002MAX/NOPB.pdf | |
| 72231L25PF | IC FIFO SYNC 512X9 25NS 32QFP | 72231L25PF.pdf | |
| 72811L25PF | IC FIFO SYNC DUAL 512X9 64-TQFP | 72811L25PF.pdf | |
| IDT71V65802S150PF | IC SRAM 9MBIT 150MHZ 100TQFP | IDT71V65802S150PF.pdf | |
| MAX16997AAUA+ | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-uMAX | MAX16997AAUA+.pdf | |
| MAX6470TA30BD3+T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 3V, 1.25 V ~ 5.5 V 300mA 8-TDFN-EP (3x3) | MAX6470TA30BD3+T.pdf |