| Manufacturer Part Number: | BZX85C43_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 1W ±7% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX85C43_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX85C43_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±7% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 50 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 30V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX85C43_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX85C43_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX85C43_T50A is new and unused, you can buy BZX85C43_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX85C43_T50A.
| AT89C51CC03C-SLRIM | 80C51 AT89C CAN Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | AT89C51CC03C-SLRIM.pdf | |
| S1R72V17B00A20B | USB Host Controller USB 2.0 USB Interface 60-FBGA (5x5) | S1R72V17B00A20B.pdf | |
| AD9833BRMZ-REEL7 | Direct Digital Synthesis IC 10 b 25MHz 28 b Tuning 10-MSOP | AD9833BRMZ-REEL7.pdf | |
| LT1260IS#PBF | Current Feedback Amplifier 3 Circuit 16-SO | LT1260IS#PBF.pdf | |
| 71V3559S85PFG | IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 100TQFP | 71V3559S85PFG.pdf | |
| ADM708RARZ-REEL | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel 8-SOIC | ADM708RARZ-REEL.pdf | |
| LM3488MMX/NOPB | Boost, Flyback, SEPIC Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-VSSOP | LM3488MMX/NOPB.pdf | |
| S-1335D35-N4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 150mA SC-82AB | S-1335D35-N4T1U3.pdf | |
| S-T111B48MC-OHHTFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.8V 150mA SOT-23-5 | S-T111B48MC-OHHTFG.pdf |