| Manufacturer Part Number: | CMPT2907A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.6A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Request inventory verification / Request inventory verification |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CMPT2907A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CMPT2907A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 350mW | |
| Frequency - Transition | 200MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 | |
| Standard Package | 3,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CMPT2907A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CMPT2907A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CMPT2907A BK is new and unused, you can buy CMPT2907A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CMPT2907A BK.
| MURTA300120R | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 600V 150A Chassis Mount Three Tower | MURTA300120R.pdf | |
| BLF888A,112 | RF Mosfet LDMOS (Dual), Common Source 50V 1.3A 860MHz 21dB 600W SOT539A | BLF888A,112.pdf | |
| LMX2370TMX | IC FREQ SYNTH DL 2.5GHZ 20-TSSOP | LMX2370TMX.pdf | |
| 2510CGLF | IC CLOCK DVR PLL 3.3V 24-TSSOP | 2510CGLF.pdf | |
| R5F2LA66ANFP#V0 | R8C R8C/Lx/A6A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F2LA66ANFP#V0.pdf | |
| MAX4721EUA+ | 2 Circuit IC Switch 1:1 4.5 Ohm 8-uMAX | MAX4721EUA+.pdf | |
| M74VHCT257ADTR2G | Multiplexer 4 x 2:1 16-TSSOP | M74VHCT257ADTR2G.pdf | |
| CAT25020VI-G | IC EEPROM 2KBIT 20MHZ 8SOIC | CAT25020VI-G.pdf | |
| SC4509WLTRT | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 30mA 8-MLPD-W (2x2) | SC4509WLTRT.pdf | |
| MPC190VMB | IC SECURITY PROCESSOR 252-MAPBGA | MPC190VMB.pdf |