| Manufacturer Part Number: | D12352TE20V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 120-TQFP (14x14) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | D12352TE20V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-D12352TE20V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | H8® H8S/2300 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | H8S/2000 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | SCI, SmartCard | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 87 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 8K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 120-TQFP | |
| Supplier Device Package | 120-TQFP (14x14) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | D12352TE20V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
D12352TE20V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of D12352TE20V is new and unused, you can buy D12352TE20V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for D12352TE20V.
| VS-12CWQ10FNHM3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 6A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | VS-12CWQ10FNHM3.pdf | |
| ES1PD-M3/85A | DIODE GEN PURP 200V 1A DO220AA | ES1PD-M3/85A.pdf | |
| UNR921LJ0L | TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 | UNR921LJ0L.pdf | |
| ISL22444UFV20Z-TK | Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 256 Taps SPI Interface 20-TSSOP | ISL22444UFV20Z-TK.pdf | |
| LTC2609CGN-1#PBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 16-SSOP | LTC2609CGN-1#PBF.pdf | |
| AT91SAM7S64C-AU | ARM7® SAM7S Microcontroller IC 16/32-Bit 55MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | AT91SAM7S64C-AU.pdf | |
| KMPC8347ECVRAGDB | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 620-PBGA (29x29) | KMPC8347ECVRAGDB.pdf | |
| PS393ESEE | 4 Circuit IC Switch 1:1 45 Ohm 16-SOIC | PS393ESEE.pdf | |
| ITC135P | Telecom IC Telecom Circuit 16-SOIC | ITC135P.pdf | |
| LT6200CS8-10#TRPBF | Buffer Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT6200CS8-10#TRPBF.pdf | |
| LM360MX | Comparator Differential Complementary, TTL 8-SOIC | LM360MX.pdf | |
| N74F657D,623 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SO | N74F657D,623.pdf | |
| BQ24166YFFR | IC BATT CHRG MGMT LI-ION 49DSBGA | BQ24166YFFR.pdf | |
| LTC1471CS#TRPBF | IC SWITCH PCMCIA PROT DUAL16SOIC | LTC1471CS#TRPBF.pdf | |
| XC6122D747ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122D747ER-G.pdf |