| Manufacturer Part Number: | DF3048X16V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | H8/300H H8® H8/300H Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DF3048X16V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DF3048X16V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | H8® H8/300H | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | H8/300H | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | SCI, SmartCard | |
| Peripherals | DMA, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 70 | |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 100-TQFP | |
| Supplier Device Package | * | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DF3048X16V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DF3048X16V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of DF3048X16V is new and unused, you can buy DF3048X16V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DF3048X16V.
| SPV1001N40 | Diode Standard 40V 12.5A Surface Mount 8-PQFN (5x6) | SPV1001N40.pdf | |
| T7SH104074DN | SCR 1000V 628A Standard Recovery Stud Mount T7S | T7SH104074DN.pdf | |
| F1827HD600 | SCR Module 600V 25A (DC) Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module | F1827HD600.pdf | |
| EP4S40G2F40I3N | IC FPGA 654 I/O 1517FBGA | EP4S40G2F40I3N.pdf | |
| MSP430F5419AIPZ | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F5419AIPZ.pdf | |
| SPC5748GSK1MKU6R | e200z2, e200z4, e200z4 MPC57xx Microcontroller IC 32-Bit Tri-Core 80MHz/160MHz 6MB (6M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | SPC5748GSK1MKU6R.pdf | |
| LM3S9781-IQC80-C3T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S9781-IQC80-C3T.pdf | |
| TC1767256F80HLADKXUMA1 | TriCore™ TC17xx Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 2MB (2M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | TC1767256F80HLADKXUMA1.pdf | |
| MAX325EUA+T | 2 Circuit IC Switch 1:1 60 Ohm 8-uMAX | MAX325EUA+T.pdf | |
| SI3205-D-FS | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 16-SOIC | SI3205-D-FS.pdf | |
| 70V3389S4BCG | IC SRAM 1.125MBIT 4.2NS 256CABGA | 70V3389S4BCG.pdf | |
| FAN5702UMP08X | LED Driver IC 6 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) I²C, PWM Dimming 30mA 16-UMLP (3x3) | FAN5702UMP08X.pdf | |
| XC6123C746ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123C746ER-G.pdf | |
| TCM812MERCTR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-143 | TCM812MERCTR.pdf | |
| LTC1772BES6#TRMPBF | Buck, Boost, Flyback Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC TSOT-23-6 | LTC1772BES6#TRMPBF.pdf |