| Manufacturer Part Number: | DSEI60-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10519 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.2KV 52A TO247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEI60-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEI60-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 52A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.55V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 60ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2.2mA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEI60-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEI60-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEI60-12A is new and unused, you can buy DSEI60-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEI60-12A.
| IXGH24N60A | IGBT 600V 48A 150W Through Hole TO-247AD (IXGH) | IXGH24N60A.pdf | |
| PI49FCT3807DQE | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 156MHz 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | PI49FCT3807DQE.pdf | |
| X9317ZS8I | Digital Potentiometer 1k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | X9317ZS8I.pdf | |
| DAC102S085CIMM/NOPB | 10 Bit Digital to Analog Converter 2 10-VSSOP | DAC102S085CIMM/NOPB.pdf | |
| EP2AGX65DF25I5 | IC FPGA 252 I/O 572FBGA | EP2AGX65DF25I5.pdf | |
| STM32F103RBT6 | ARM® Cortex®-M3 STM32 F1 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 128KB (128K x 8) FLASH | STM32F103RBT6.pdf | |
| LM3S8G62-IQC80-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S8G62-IQC80-A2T.pdf | |
| DG4599DL-T1-E3-HF | 1 Circuit IC Switch 2:1 60 Ohm SC-70-6 (SOT-363) | DG4599DL-T1-E3-HF.pdf | |
| LTC6269HMS8E-10#PBF | IC OPAMP 4GHZ SGL FET 8MSOP | LTC6269HMS8E-10#PBF.pdf | |
| LMC6032IM | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | LMC6032IM.pdf | |
| MAX15019AASA+T | IC MOSF DRVR HALF BRDG HS 8-SOIC | MAX15019AASA+T.pdf | |
| GN1160-INE3 | Laser Driver IC 11.3Gbps 3.3V | GN1160-INE3.pdf | |
| ADM693AARN | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | ADM693AARN.pdf | |
| MPQ8616GL-6-Z | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.61V 1 Output 6A 14-VFQFN | MPQ8616GL-6-Z.pdf | |
| LT3990EMSE#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.21V 1 Output 350mA 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LT3990EMSE#TRPBF.pdf |