| Manufacturer Part Number: | DSEP2X91-03A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9068 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 2 Independent Standard 300V 90A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEP2X91-03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEP2X91-03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Diode Array | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | HiPerFRED™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 2 Independent | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 90A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.54V @ 90A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 40ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 300V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC | |
| Supplier Device Package | SOT-227B | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEP2X91-03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEP2X91-03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEP2X91-03A is new and unused, you can buy DSEP2X91-03A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEP2X91-03A.
| LQA12T300C | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 300V 6A Through Hole TO-220-3 | LQA12T300C.pdf | |
| SS2PH9-M3/84A | DIODE SCHOTTKY 90V 2A DO220AA | SS2PH9-M3/84A.pdf | |
| DDZ33ASF-7 | Zener Diode 30.45V 500mW ±3% Surface Mount SOD-323F | DDZ33ASF-7.pdf | |
| BSS84AKV,115 | MOSFET 2P-CH 50V 0.17A SOT666 | BSS84AKV,115.pdf | |
| ICS951411BGLF | IC SYSTEM CLOCK CHIP P4 56-TSSOP | ICS951411BGLF.pdf | |
| MAX178AEWG+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | MAX178AEWG+.pdf | |
| MC9S08QG4CDTER | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 16-TSSOP | MC9S08QG4CDTER.pdf | |
| Z8F0823PH005EC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 8KB (8K x 8) FLASH | Z8F0823PH005EC.pdf | |
| MAX4662EAE+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 2.5 Ohm 16-SSOP | MAX4662EAE+.pdf | |
| SI2438-A-GT | 56k Modem V.34 24-TSSOP | SI2438-A-GT.pdf | |
| DS32512N+ | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 484-BGA (23x23) | DS32512N+.pdf | |
| MAX9719BEUE+T | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 16-TSSOP-EP | MAX9719BEUE+T.pdf | |
| OPA209AIDGKR | Differential Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | OPA209AIDGKR.pdf | |
| EL5410CS | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | EL5410CS.pdf | |
| S29CL032J0PQFM010 | IC FLASH MEM 32MBIT 80QFP | S29CL032J0PQFM010.pdf |