| Manufacturer Part Number: | ES2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 50V 2A DO214AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ES2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ES2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Additional Manufacturing Source 01/Oct/2014 | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 20ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 18pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AA, SMB | |
| Supplier Device Package | DO-214AA (SMB) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ES2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ES2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of ES2A is new and unused, you can buy ES2A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ES2A.
| DSEI60-02A | DIODE GEN PURP 200V 69A TO247AD | DSEI60-02A.pdf | |
| AD9740ARZ | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SOIC W | AD9740ARZ.pdf | |
| LM3S6100-IQC25-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S6100-IQC25-A2.pdf | |
| MAX250ESD+ | 2/2 Transceiver Full RS232 14-SOIC | MAX250ESD+.pdf | |
| EL5167IC-T7A | Current Feedback Amplifier 1 Circuit SC-70-5 | EL5167IC-T7A.pdf | |
| LMC6574BIMX | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOICN | LMC6574BIMX.pdf | |
| SY88083LMG | Limiting Postamplifier IC Ethernet 16-QFN (3x3) | SY88083LMG.pdf | |
| SN74HC174NE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP | SN74HC174NE4.pdf | |
| AOZ1336DI | 4A 5.5V LOAD SWITCH | AOZ1336DI.pdf | |
| S-8424AAFFT-TB-G | Power Supply Controller Power Supply Switching 8-TSSOP | S-8424AAFFT-TB-G.pdf | |
| MAX6725AKAZGD3+T | Supervisor Open Drain, Open Drain 3 Channel SOT-23-8 | MAX6725AKAZGD3+T.pdf | |
| ISL6549CBZR5213 | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) 150kHz ~ 1MHz 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ISL6549CBZR5213.pdf |