| Manufacturer Part Number: | ESH2PBHM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PBHM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PBHM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PBHM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PBHM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PBHM3/85A is new and unused, you can buy ESH2PBHM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PBHM3/85A.
| 1N4001GPE-E3/54 | DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL | 1N4001GPE-E3/54.pdf | |
| VIT1080SHM3/4W | Diode Schottky 80V 10A Through Hole TO-262AA | VIT1080SHM3/4W.pdf | |
| BZX79-C30,133 | Zener Diode 30V 400mW ±5% Through Hole ALF2 | BZX79-C30,133.pdf | |
| BDW84D-S | TRANS PNP DARL 120V 15A | BDW84D-S.pdf | |
| FDZ661PZ | MOSFET P-CH 20V 2.6A 4-WLCSP | FDZ661PZ.pdf | |
| IXYH40N120B3D1 | IGBT 1200V 86A 480W Through Hole TO-247 (IXYH) | IXYH40N120B3D1.pdf | |
| 8N3SV75AC-0074CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0074CDI8.pdf | |
| LC4128ZE-7TN144C | IC CPLD 128MC 7.5NS 144TQFP | LC4128ZE-7TN144C.pdf | |
| TS68020VF25 | 68000 Microprocessor IC - 1 Core, 32-Bit 25MHz 132-CQFP (24x24) | TS68020VF25.pdf | |
| NCV2902DR2G | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | NCV2902DR2G.pdf | |
| TLV2772AQDG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2772AQDG4.pdf | |
| UC3906N | IC BATT CHARGER LEAD-ACID 16-DIP | UC3906N.pdf | |
| LM2727MTCX/NOPB | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-TSSOP | LM2727MTCX/NOPB.pdf | |
| LT3506EDHD#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 2 Output 1.6A 16-WFDFN Exposed Pad | LT3506EDHD#TRPBF.pdf |