| Manufacturer Part Number: | ESH2PC-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 150V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PC-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PC-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PC-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PC-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PC-E3/85A is new and unused, you can buy ESH2PC-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PC-E3/85A.
| NJM555D | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) IC 8-DIP (0.300", 7.62mm) | NJM555D.pdf | |
| LM3S1138-IQC50-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S1138-IQC50-A2.pdf | |
| ATXMEGA128D4-AUR | AVR AVR® XMEGA® D4 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 128KB (64K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATXMEGA128D4-AUR.pdf | |
| R5F571MGCDFB#V0 | RXv2 RX71M Microcontroller IC 32-Bit 240MHz 2.5MB (2.5M x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F571MGCDFB#V0.pdf | |
| CY7C65634-48AXCT | USB Hub Controller USB 2.0 USB Interface 48-TQFP (7x7) | CY7C65634-48AXCT.pdf | |
| DS26521LN+ | Telecom IC | DS26521LN+.pdf | |
| CYK256K16SCBU-70BVXI | IC PSRAM 4MBIT 70NS 48VFBGA | CYK256K16SCBU-70BVXI.pdf | |
| IS42S16800E-75ETL-TR | IC SDRAM 128MBIT 133MHZ 54TSOP | IS42S16800E-75ETL-TR.pdf | |
| TLD1311ELXUMA1 | LED Driver IC 3 Output Linear Dimming 120mA PG-SSOP-14 | TLD1311ELXUMA1.pdf | |
| BD6701F-E2 | Motor Driver DMOS Parallel 8-SOP | BD6701F-E2.pdf | |
| AP2182MPG-13 | IC PWR SW USB 2CH 1.5A 8-MSOP | AP2182MPG-13.pdf | |
| MIC2182-5.0BSM-TR | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-SSOP | MIC2182-5.0BSM-TR.pdf | |
| MAX16910CATA8/V+T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 3.3V, 5V, Adjustable 200mA 8-TDFN-EP (3x3) | MAX16910CATA8/V+T.pdf | |
| LP5907MFX-4.5/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.5V 250mA SOT-23 | LP5907MFX-4.5/NOPB.pdf | |
| ADP1754ACPZ-1.8-R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1.2A 16-LFCSP-WQ (4x4) | ADP1754ACPZ-1.8-R7.pdf |