| Manufacturer Part Number: | FDP075N15A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 150V 130A TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FDP075N15A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FDP075N15A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 130A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 7.5 mOhm @ 100A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 100nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 7350pF @ 75V | |
| Power - Max | 333W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220-3 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FDP075N15A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FDP075N15A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of FDP075N15A is new and unused, you can buy FDP075N15A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FDP075N15A.
| BAR6304WH6327XTSA1 | RF Diode PIN - 1 Pair Series Connection 50V 100mA 250mW PG-SOT323-3 | BAR6304WH6327XTSA1.pdf | |
| 1N4759A-TAP | Zener Diode 62V 1.3W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4759A-TAP.pdf | |
| SMBJ5944A/TR13 | Zener Diode 62V 2W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5944A/TR13.pdf | |
| 8N4SV76KC-0112CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0112CDI8.pdf | |
| 8N4QV01LG-0114CDI8 | VCXO IC 300MHz, 350MHz, 400MHz, 533MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0114CDI8.pdf | |
| LTC2635HMSE-HMI10#PBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2635HMSE-HMI10#PBF.pdf | |
| XCVU095-1FFVB2104I | IC FPGA 702 I/O 2104FCBGA | XCVU095-1FFVB2104I.pdf | |
| PIC24F08KM101-I/P | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 20-PDIP | PIC24F08KM101-I/P.pdf | |
| MAX4556EPE | IC SWITCH FORCE-SENSE 16-DIP | MAX4556EPE.pdf | |
| MAX4582ESE+ | 2 Circuit IC Switch 4:1 80 Ohm 16-SO | MAX4582ESE+.pdf | |
| OPA1662AIDGKR | Audio Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | OPA1662AIDGKR.pdf | |
| ADDI7018BCPZRL | IC SIGNAL PROC HD DUAL 40LFCSP | ADDI7018BCPZRL.pdf | |
| 74ALVCH16245DGG:11 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74ALVCH16245DGG:11.pdf | |
| SN74AHC1G32DCKTE4 | OR Gate IC 1 Channel SC-70-5 | SN74AHC1G32DCKTE4.pdf | |
| S-8215AAH-K8T2U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion 8-TMSOP | S-8215AAH-K8T2U.pdf |