| Manufacturer Part Number: | IRKL72/08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 800V 165A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKL72/08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKL72/08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 75A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 165A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1665A, 1740A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 2) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKL72/08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKL72/08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKL72/08A is new and unused, you can buy IRKL72/08A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKL72/08A.
| CDBV3-54C-HF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323 | CDBV3-54C-HF.pdf | |
| MUH1PDHM3/89A | DIODE RECT 1A 200V 25NS MICROSMP | MUH1PDHM3/89A.pdf | |
| LMH2180SDE/NOPB | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 75MHz 8-WFDFN Exposed Pad | LMH2180SDE/NOPB.pdf | |
| 8N3Q001LG-0052CDI | Clock Oscillator IC 425MHz, 212.5MHz, 106.25MHz, 159.375MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0052CDI.pdf | |
| 8N3QV01LG-0050CDI | VCXO IC 622.08MHz, 155.52MHz, 644.5313MHz, 669.3266MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0050CDI.pdf | |
| EX64-FTQG100 | IC FPGA 56 I/O 100TQFP | EX64-FTQG100.pdf | |
| TMS320F28044PZA | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 128KB (64K x 16) FLASH 100-LQFP (14x14) | TMS320F28044PZA.pdf | |
| Z8F041AHH020SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F041AHH020SG.pdf | |
| C8051F703-GQ | 8051 C8051F70x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | C8051F703-GQ.pdf | |
| OP113ESZ-REEL7 | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OP113ESZ-REEL7.pdf | |
| MCP618T-I/MS | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | MCP618T-I/MS.pdf | |
| NJU7051M# | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-DMP | NJU7051M#.pdf | |
| TC4404EOA713 | IC MOSFET DVR 1.5A DUAL OD 8SOIC | TC4404EOA713.pdf | |
| UC385TD-2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.1V 5A DDPAK/TO-263-5 | UC385TD-2.pdf |