| Manufacturer Part Number: | IRKT106/14A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1400V 235A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT106/14A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT106/14A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 105A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 235A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT106/14A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT106/14A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT106/14A is new and unused, you can buy IRKT106/14A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT106/14A.
| CLA4605-108 | RF Diode PIN - Single 30V 150mA 250mW | CLA4605-108.pdf | |
| CZRB3030-G | Zener Diode 30V 3W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMB) | CZRB3030-G.pdf | |
| 1N5356BE3/TR12 | Zener Diode 19V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5356BE3/TR12.pdf | |
| JANTXV1N4465 | Zener Diode 10V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | JANTXV1N4465.pdf | |
| NSBC114EPDP6T5G | TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT963 | NSBC114EPDP6T5G.pdf | |
| IRF3708STRLPBF | MOSFET N-CH 30V 62A D2PAK | IRF3708STRLPBF.pdf | |
| 8N3SV75BC-0042CDI8 | VCXO IC 644.5313MHz 6-CLCC | 8N3SV75BC-0042CDI8.pdf | |
| MCP4631T-104E/ML | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 129 Taps I²C Interface 16-QFN-EP (4x4) | MCP4631T-104E/ML.pdf | |
| DAC5675MPHPEP | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 48-HTQFP (7x7) | DAC5675MPHPEP.pdf | |
| LCMXO2-4000HE-4BG256I | IC FPGA 206 I/O 256CABGA | LCMXO2-4000HE-4BG256I.pdf | |
| MC9S08AW60CFUE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 60KB (60K x 8) FLASH 64-QFP (14x14) | MC9S08AW60CFUE.pdf | |
| TM4C1231H6PZIR | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | TM4C1231H6PZIR.pdf | |
| S9S12DG12F1VPVE | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | S9S12DG12F1VPVE.pdf | |
| SCANSTA112SM | Testing Equipment Interface 100-FBGA (10x10) | SCANSTA112SM.pdf | |
| 74HC7030N,652 | IC 9X64 FIFO REGISTER 3ST 28-DIP | 74HC7030N,652.pdf |