| Manufacturer Part Number: | IRKT27/10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1000V 60A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT27/10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT27/10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1000V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 27A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT27/10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT27/10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT27/10A is new and unused, you can buy IRKT27/10A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT27/10A.
| SL22HE3_A/I | DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO214AA | SL22HE3_A/I.pdf | |
| BAP65-05W,115 | RF Diode PIN - 1 Pair Common Cathode 30V 100mA 240mW SOT-323 | BAP65-05W,115.pdf | |
| DMT6007LFG-7 | MOSFET BVDSS: 41V 60V POWERDI333 | DMT6007LFG-7.pdf | |
| 8752CYILFT | IC CLK MULT/ZD BUFFER 32-LQFP | 8752CYILFT.pdf | |
| 8N3DV85BC-0123CDI8 | VCXO IC 669.326582MHz, 693.482991MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0123CDI8.pdf | |
| AD5686RBRUZ-RL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | AD5686RBRUZ-RL7.pdf | |
| LFE2-20SE-6FN484C | IC FPGA 331 I/O 484FBGA | LFE2-20SE-6FN484C.pdf | |
| DSPIC30F2023-20E/ML | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 12KB (4K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | DSPIC30F2023-20E/ML.pdf | |
| MAX204EWE+ | 4/0 Driver RS232 16-SOIC | MAX204EWE+.pdf | |
| AS358GTR-G1 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-TSSOP | AS358GTR-G1.pdf | |
| TL074IDE4 | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TL074IDE4.pdf | |
| AD745KRZ-16-REEL | J-FET Amplifier 1 Circuit 16-SOIC | AD745KRZ-16-REEL.pdf | |
| UCC27211DDA | IC DVR HIGH/LOW SIDE 4A 8SOPWR | UCC27211DDA.pdf | |
| ISL9021AIIWZ-T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 250mA 4-WLCSP (2x2) | ISL9021AIIWZ-T.pdf | |
| LP38788SDE-ADJ/NOPB | IC REG LDO 800MA ADJ VOLT 12WQFN | LP38788SDE-ADJ/NOPB.pdf |