| Manufacturer Part Number: | IRKT27/16A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1600V 60A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT27/16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT27/16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 27A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 400A, 420A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT27/16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT27/16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT27/16A is new and unused, you can buy IRKT27/16A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT27/16A.
| CD214A-F1400 | DIODE GEN PURP 400V 1A DO214AC | CD214A-F1400.pdf | |
| ZUMT918TA | RF Transistor NPN 15V 100mA 600MHz 330mW Surface Mount SOT-323 | ZUMT918TA.pdf | |
| SGP20N60XKSA1 | IGBT NPT 600V 40A 179W Through Hole PG-TO220-3 | SGP20N60XKSA1.pdf | |
| 8N4DV85FC-0159CDI | VCXO IC 100MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0159CDI.pdf | |
| LTC2617IDE-1#TRPBF | 14 Bit Digital to Analog Converter 2 12-DFN (4x3) | LTC2617IDE-1#TRPBF.pdf | |
| XC6SLX75-N3CSG484C | IC FPGA 328 I/O 484CSBGA | XC6SLX75-N3CSG484C.pdf | |
| MPC859TZP133A | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 133MHz 357-PBGA (25x25) | MPC859TZP133A.pdf | |
| NLAS54404FCTAG | 2 Circuit IC Switch 2:1 2.1 Ohm (Typ) 12-WLCSP (1.6x1.2) | NLAS54404FCTAG.pdf | |
| MAX362ESE | 4 Circuit IC Switch 1:1 85 Ohm 16-SOIC | MAX362ESE.pdf | |
| 74HCT244D,653 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | 74HCT244D,653.pdf | |
| 74VHC175SJ | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOP | 74VHC175SJ.pdf | |
| TXB0101DBVTG4 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 1 Channel 100Mbps SOT-23-6 | TXB0101DBVTG4.pdf | |
| CAT93C56XI | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC | CAT93C56XI.pdf | |
| S-8211CAN-M5T1G | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer SOT-23-5 | S-8211CAN-M5T1G.pdf | |
| EL7252CS-T13 | IC DRIVER MOSFET DUAL HS 8-SOIC | EL7252CS-T13.pdf |