| Manufacturer Part Number: | MPC859TZP133A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 133MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC859TZP133A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC859TZP133A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 133MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC859TZP133A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC859TZP133A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC859TZP133A is new and unused, you can buy MPC859TZP133A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC859TZP133A.
| CD411660 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 1600V (1.6kV) 60A Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | CD411660.pdf | |
| V20150SGHM3/4W | Diode Schottky 150V 20A Through Hole TO-220AB | V20150SGHM3/4W.pdf | |
| VS-87HFR160 | Diode Standard, Reverse Polarity 1600V (1.6kV) 85A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-87HFR160.pdf | |
| 1PMT4109CE3/TR7 | Zener Diode 15V 1W ±2% Surface Mount DO-216 | 1PMT4109CE3/TR7.pdf | |
| UNR52A6G0L | TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 | UNR52A6G0L.pdf | |
| IXGH40N60A | IGBT 600V 75A 250W Through Hole TO-247AD (IXGH) | IXGH40N60A.pdf | |
| ISPPAC-CLK5312S-01TN48C | IC CLOCK PROGRAM BUFFER 48TQFP | ISPPAC-CLK5312S-01TN48C.pdf | |
| 8N4DV85LC-0108CDI | VCXO IC 100MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0108CDI.pdf | |
| TLC2551CDGKR | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-VSSOP | TLC2551CDGKR.pdf | |
| LCMXO1200E-4FTN256C | IC FPGA 211 I/O 256FTBGA | LCMXO1200E-4FTN256C.pdf | |
| XC7VH580T-2FLG1931C | IC FPGA 600 I/O 1931FCBGA | XC7VH580T-2FLG1931C.pdf | |
| STM32F301R8T6 | ARM® Cortex®-M4 STM32 F3 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | STM32F301R8T6.pdf | |
| STM32L152R8H6A | ARM® Cortex®-M3 STM32 L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TFBGA (5x5) | STM32L152R8H6A.pdf | |
| MB89637RPF-G-1075-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89630R Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (32K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89637RPF-G-1075-BND.pdf | |
| TS5A23166DCURG4 | 2 Circuit IC Switch 1:1 900 mOhm US8 | TS5A23166DCURG4.pdf |