| Manufacturer Part Number: | IRKT57/12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 135A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT57/12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT57/12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 60A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 135A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1310A, 1370A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT57/12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT57/12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT57/12A is new and unused, you can buy IRKT57/12A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT57/12A.
| MMBD4448-TP | DIODE GEN PURP 75V 250MA SOT23 | MMBD4448-TP.pdf | |
| DMV1500HFD5 | RF Diode Standard - 1 Pair Series Connection 1500V 6A TO-220FPAB F5 | DMV1500HFD5.pdf | |
| UMZ12NT106 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 12V 200mW ±8% UMD3 | UMZ12NT106.pdf | |
| DMC264030R | TRANS PREBIAS DUAL NPN MINI6 | DMC264030R.pdf | |
| NSVBC850CLT1G | TRANS NPN BIPOLAR 45V SOT23-3 | NSVBC850CLT1G.pdf | |
| VDI25-12P1 | IGBT Module NPT Single 1200V 30A 130W Chassis Mount ECO-PAC2 | VDI25-12P1.pdf | |
| ICL7129ACPL+ | Display Driver 4.5 Digit 40-PDIP | ICL7129ACPL+.pdf | |
| PIC18F66J16T-I/PT | PIC PIC® 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 96KB (48K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC18F66J16T-I/PT.pdf | |
| MB90423GAVPF-GS-364 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90420G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90423GAVPF-GS-364.pdf | |
| MPC8264AZUPJDB | PowerPC G2 Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 300MHz 408-TBGA (37.5x37.5) | MPC8264AZUPJDB.pdf | |
| IS61QDP2B41M36A-400M3L | IC SRAM 36MB 400MHZ 165BGA | IS61QDP2B41M36A-400M3L.pdf | |
| TPS65185RSLR | E Ink®, Vizplex™ Display, OMAP™ PMIC 48-VQFN (6x6) | TPS65185RSLR.pdf | |
| S-1135C20-U5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2V 300mA SOT-23-5 | S-1135C20-U5T1G.pdf | |
| S-13A1H26-U5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.6V 1A SOT-89-5 | S-13A1H26-U5T1U3.pdf | |
| LP2985A-25DBVTG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA SOT-23-5 | LP2985A-25DBVTG4.pdf |