| Manufacturer Part Number: | IRKT71/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 400V 165A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT71/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT71/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 75A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 165A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1665A, 1740A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT71/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT71/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT71/04A is new and unused, you can buy IRKT71/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT71/04A.
| MBRF4060CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V Through Hole TO-220-3 Isolated Tab | MBRF4060CT.pdf | |
| STPS1L60MF | DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO222AA | STPS1L60MF.pdf | |
| VS-SD300R16PC | Diode Standard 1600V (1.6kV) 300A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | VS-SD300R16PC.pdf | |
| IDK06G65C5XTMA1 | Diode Silicon Carbide Schottky 650V 6A (DC) Surface Mount PG-TO263-2 | IDK06G65C5XTMA1.pdf | |
| SE40PBHM3/86A | Diode Standard 100V 2.4A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) | SE40PBHM3/86A.pdf | |
| JAN1N4461CUS | Zener Diode 6.8V 1.5W ±2% Surface Mount D-5A | JAN1N4461CUS.pdf | |
| BLS3135-65,114 | RF Transistor NPN 75V 8A 3.5GHz 200W Surface Mount CDFM2 | BLS3135-65,114.pdf | |
| DXT2222A-13 | TRANS NPN 40V 0.6A SOT89-3 | DXT2222A-13.pdf | |
| ICS953002CF | IC TIMING CTRL HUB P4 56-SSOP | ICS953002CF.pdf | |
| PIC24HJ64GP202-I/SP | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 28-SPDIP | PIC24HJ64GP202-I/SP.pdf | |
| PIC24F04KL100-E/P | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 4KB (1.375K x 24) FLASH 14-PDIP | PIC24F04KL100-E/P.pdf | |
| MAX264ACPI | IC FILTER SW CAP BANDPASS 28-DIP | MAX264ACPI.pdf | |
| NJU7011F-TE1 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 (MTP5) | NJU7011F-TE1.pdf | |
| MAX976EUA+ | Comparator General Purpose CMOS, Rail-to-Rail, TTL 8-uMAX | MAX976EUA+.pdf | |
| SN74BCT374NE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP | SN74BCT374NE4.pdf |