| Manufacturer Part Number: | IRKT92/10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1000V 210A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKT92/10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKT92/10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1000V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 95A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 210A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 250mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKT92/10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKT92/10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKT92/10A is new and unused, you can buy IRKT92/10A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKT92/10A.
| T1635T-8I | TRIAC ALTERNISTOR 800V TO220AB | T1635T-8I.pdf | |
| SLA6022 | TRANS 3NPN/3PNP DARL 12SIP | SLA6022.pdf | |
| KST4401MTF | TRANS NPN 40V 0.6A SOT-23 | KST4401MTF.pdf | |
| 5SGXMABN3F45I3N | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SGXMABN3F45I3N.pdf | |
| TSX564IYPT | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-TSSOP | TSX564IYPT.pdf | |
| CY74FCT240ATSOCT | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | CY74FCT240ATSOCT.pdf | |
| STK14C88-NF45ITR | IC NVSRAM 256KBIT 45NS 32SOIC | STK14C88-NF45ITR.pdf | |
| TC4423VMF | IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8DFN | TC4423VMF.pdf | |
| MAX17014ETM+T | TFT-LCD Monitors PMIC 48-TQFN (7x7) | MAX17014ETM+T.pdf | |
| MAX6708LKA+T | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 2 Channel SOT-23-8 | MAX6708LKA+T.pdf |