| Manufacturer Part Number: | IRKU91/04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 400V 150A Common Anode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IRKU91/04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IRKU91/04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Common Anode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 95A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 150A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1785A, 1870A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200mA | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | ADD-A-PAK (3 + 4) | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IRKU91/04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IRKU91/04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of IRKU91/04A is new and unused, you can buy IRKU91/04A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IRKU91/04A.
| VS-MBRB735PBF | Diode Schottky 35V 7.5A Surface Mount D2PAK | VS-MBRB735PBF.pdf | |
| JANTXV1N968B-1 | Zener Diode 20V 500mW ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N968B-1.pdf | |
| FW274-TL-E | MOSFET 2N-CH 30V 6A 8SOP | FW274-TL-E.pdf | |
| CS6422-CS | IC CODEC SPKRPHONE 2CH 20-SOIC | CS6422-CS.pdf | |
| 8N4Q001KG-2177CDI8 | Clock Oscillator IC 1124MHz, 1152MHz, 1128MHz, 1130MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-2177CDI8.pdf | |
| LTC2630CSC6-HM12#TRMPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 SC-70-6 | LTC2630CSC6-HM12#TRMPBF.pdf | |
| EP3SE80F1152I3 | IC FPGA 744 I/O 1152FBGA | EP3SE80F1152I3.pdf | |
| ATMEGA168PA-CCUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-UFBGA (4x4) | ATMEGA168PA-CCUR.pdf | |
| CD4585BNSRE4 | Magnitude Comparator 4 Bit Active High Output A<B, A=B, A>B 16-SO | CD4585BNSRE4.pdf | |
| MC10EP51D | IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC | MC10EP51D.pdf | |
| SN74AHC16373DLR | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-SSOP | SN74AHC16373DLR.pdf | |
| BR25320N-10SU-1.8 | IC EEPROM 32KBIT 3MHZ 8SOP | BR25320N-10SU-1.8.pdf | |
| S-8205BAF-TCT1U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion 16-TSSOP | S-8205BAF-TCT1U.pdf | |
| FAN73932MX | IC GATE DVR HALF BRIDGE 8-SOIC | FAN73932MX.pdf | |
| LP3470M5-2.93/NOPB | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | LP3470M5-2.93/NOPB.pdf |