| Manufacturer Part Number: | IXBK75N170A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 1700V 110A 1040W Through Hole TO-264 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | IXBK75N170A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-IXBK75N170A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | BIMOSFET™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 110A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 300A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 6V @ 15V, 42A | |
| Power - Max | 1040W | |
| Switching Energy | 3.8mJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 358nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 26ns/418ns | |
| Test Condition | 1360V, 42A, 1 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 360ns | |
| Package / Case | TO-264-3, TO-264AA | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-264 | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | IXBK75N170A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
IXBK75N170A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of IXBK75N170A is new and unused, you can buy IXBK75N170A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for IXBK75N170A.
| SS10P2CL-M3/87A | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 20V 5A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN | SS10P2CL-M3/87A.pdf | |
| MCL101C-TR | DIODE SCHOTTKY 40V 30MA MICROMLF | MCL101C-TR.pdf | |
| MMBZ5223BTS-7-F | Zener Diode Array 3 Independent 2.7V 200mW ±5% SOT-363 | MMBZ5223BTS-7-F.pdf | |
| SH8M4TB1 | MOSFET N/P-CH 30V 9A/7A 8SOIC | SH8M4TB1.pdf | |
| FQD13N10LTM | MOSFET N-CH 100V 10A DPAK | FQD13N10LTM.pdf | |
| LTC7545ALN#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-PDIP | LTC7545ALN#PBF.pdf | |
| PIC12F510-E/SN | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 8-SOIC | PIC12F510-E/SN.pdf | |
| PIC16LF1847-E/ML | PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC16LF1847-E/ML.pdf | |
| SP3232ECY-L | 2/2 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | SP3232ECY-L.pdf | |
| MAX3041CSE+ | 4/0 Driver RS422, RS485 16-SO | MAX3041CSE+.pdf | |
| TRS211CDBR | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | TRS211CDBR.pdf | |
| ISL31472EIPZ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | ISL31472EIPZ.pdf | |
| VSC8512XJG-02 | Telecom IC Ethernet | VSC8512XJG-02.pdf | |
| SY55855VKG | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 1.5Gbps 10-MSOP | SY55855VKG.pdf | |
| CAT34C02HU4IGT4A | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8UDFN | CAT34C02HU4IGT4A.pdf |