| Manufacturer Part Number: | JANTX2N718A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 30V 0.5A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | JANTX2N718A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-JANTX2N718A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Microsemi IRE Division | |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/181 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.5V @ 15mA, 150mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can | |
| Supplier Device Package | TO-18 (TO-206AA) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | JANTX2N718A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
JANTX2N718A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of JANTX2N718A is new and unused, you can buy JANTX2N718A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for JANTX2N718A.
| VS-MBR1535CT-1-M3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 15A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | VS-MBR1535CT-1-M3.pdf | |
| SMZJ3801BHE3/5B | Zener Diode 33V 1.5W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SMZJ3801BHE3/5B.pdf | |
| MUBW75-12T8 | IGBT Module Trench Three Phase Inverter with Brake 1200V 110A 355W Chassis Mount E3 | MUBW75-12T8.pdf | |
| KSK596BU | JFET N-Channel 20V 100µA @ 5V 100mW Through Hole TO-92S | KSK596BU.pdf | |
| MAX188BEWP+ | Data Acquisition System (DAS), ADC 12 bit 133k MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ 20-SOIC W | MAX188BEWP+.pdf | |
| LTC2656CUFD-L12#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 20-QFN (5x4) | LTC2656CUFD-L12#PBF.pdf | |
| ATMEGA16U4-MU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-QFN (7x7) | ATMEGA16U4-MU.pdf | |
| XR16L2552IM-F | IC UART FIFO 16B DUAL 48TQFP | XR16L2552IM-F.pdf | |
| AT28HC64B-90JC | IC EEPROM 64KBIT 90NS 32PLCC | AT28HC64B-90JC.pdf | |
| BD2041AFJ-E2 | IC SWITCH HIGH SIDE 1CH SOP-J8 | BD2041AFJ-E2.pdf | |
| LTC4361CTS8-2#TRPBF | Handheld/Mobile Devices PMIC TSOT-23-8 | LTC4361CTS8-2#TRPBF.pdf | |
| LT3015EDD-12#PBF | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -12V 1.5A 8-DFN (3x3) | LT3015EDD-12#PBF.pdf |