| Manufacturer Part Number: | KBPC25005W |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE BRIDGE 50V 25A KBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | KBPC25005W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-KBPC25005W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 25A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, KBPC-W | |
| Supplier Device Package | KBPC-W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | KBPC25005W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
KBPC25005W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of KBPC25005W is new and unused, you can buy KBPC25005W GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for KBPC25005W.
| AZ23C10-G3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 10V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C10-G3-08.pdf | |
| T607101834BT | SCR 1000V 275A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-93 | T607101834BT.pdf | |
| SUM90N08-4M8P-E3 | MOSFET N-CH 75V 90A D2PAK | SUM90N08-4M8P-E3.pdf | |
| 8N3SV75AC-0002CDI8 | VCXO IC 1228.8MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0002CDI8.pdf | |
| 8N4QV01EG-0006CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 625MHz, 657.4219MHz, 707.3527MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0006CDI8.pdf | |
| AD5675RBRUZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 8 20-TSSOP | AD5675RBRUZ.pdf | |
| 66AK2L06XCMSA2 | IC DSP ARM SOC 900FCBGA | 66AK2L06XCMSA2.pdf | |
| M1AGLE3000V5-FG484I | IC FPGA 341 I/O 484FBGA | M1AGLE3000V5-FG484I.pdf | |
| XC4025E-3PG299C | IC FPGA 256 I/O 299CPGA | XC4025E-3PG299C.pdf | |
| Z8F6421VN020SC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH | Z8F6421VN020SC.pdf | |
| DG449DS-T1-E3 | 1 Circuit IC Switch 2:1 45 Ohm SOT-23-8 | DG449DS-T1-E3.pdf | |
| MC33742SPEG | Automotive Interface 28-SOIC | MC33742SPEG.pdf | |
| TPIC2810DRG4 | LED Driver IC 8 Output Linear Shift Register 100mA 16-SOIC | TPIC2810DRG4.pdf | |
| RT9819A-42GV | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | RT9819A-42GV.pdf | |
| ISL6522CB-T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-SOIC | ISL6522CB-T.pdf |