| Manufacturer Part Number: | KBPC2501W |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE BRIDGE 100V 25A KBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | KBPC2501W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-KBPC2501W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 100V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 25A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, KBPC-W | |
| Supplier Device Package | KBPC-W | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | KBPC2501W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
KBPC2501W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of KBPC2501W is new and unused, you can buy KBPC2501W GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for KBPC2501W.
| MBRB20100CT-M3/8W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 10A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MBRB20100CT-M3/8W.pdf | |
| A177RP | Diode Standard, Reverse Polarity 1000V (1kV) 100A Stud Mount | A177RP.pdf | |
| MSS1P5HM3/89A | Diode Schottky 50V 1A Surface Mount MicroSMP | MSS1P5HM3/89A.pdf | |
| 1N5926APE3/TR12 | Zener Diode 11V 1.5W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5926APE3/TR12.pdf | |
| 2SK715U-AC | JFET N-Channel 7.3mA @ 5V 300mW Through Hole 3-SPA | 2SK715U-AC.pdf | |
| PIC16F1946-E/MR | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 64-QFN Exposed Pad (9x9) | PIC16F1946-E/MR.pdf | |
| PIC16C923T-04I/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 64-TQFP (10x10) | PIC16C923T-04I/PT.pdf | |
| AT91M42800A-33CI | ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 33MHz ROMless 144-BGA (13x13) | AT91M42800A-33CI.pdf | |
| MAX3243EIDWR | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC | MAX3243EIDWR.pdf | |
| TLC2254AIDRG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLC2254AIDRG4.pdf | |
| SN74ABT573ADWRE4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | SN74ABT573ADWRE4.pdf | |
| LTC1732EMS-4.2#TRPBF | IC CTRLR CHRGR LI-ION 10-MSOP | LTC1732EMS-4.2#TRPBF.pdf | |
| MAX4210FEUA+ | Current Monitor Regulator High-Side 8-uMAX | MAX4210FEUA+.pdf | |
| MAX6970AUE+T | LED Driver IC 8 Output Linear Shift Register 55mA 16-TSSOP-EP | MAX6970AUE+T.pdf | |
| LTC3854EMSE#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 12-MSOP-EP | LTC3854EMSE#PBF.pdf |