| Manufacturer Part Number: | KBU4K |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IC BRIDGE RECT 4A 800V KBU |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | KBU4K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-KBU4K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 27/Feb/2012 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 800V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 4A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-SIP, KBU | |
| Supplier Device Package | KBU | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | KBU4K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
KBU4K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of KBU4K is new and unused, you can buy KBU4K Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for KBU4K.
| 126SPC200A | Diode Schottky 200V 120A Surface Mount SPD-3A | 126SPC200A.pdf | |
| MMBZ5240C-G3-18 | Zener Diode 10V 225mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5240C-G3-18.pdf | |
| JAN1N4577AUR-1 | Zener Diode 6.4V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JAN1N4577AUR-1.pdf | |
| MJE5730G | TRANS PNP 300V 1A TO220AB | MJE5730G.pdf | |
| CS2200P-CZZR | IC CLK GEN OTP 10-MSOP | CS2200P-CZZR.pdf | |
| MAX5431CEUB+T | Digital Potentiometer 57k Ohm 1 Circuit 4 Taps Parallel Interface 10-uMAX | MAX5431CEUB+T.pdf | |
| CENGLH7A404-11-400BC | - Embedded Module ARM922T, LH7A404 200MHz 64MB 16MB | CENGLH7A404-11-400BC.pdf | |
| CS4954-CQZR | Video Encoder IC 48-TQFP (7x7) | CS4954-CQZR.pdf | |
| SY88903VKC | Limiting Postamplifier IC Optical Networks 10-MSOP | SY88903VKC.pdf | |
| SN74AUP2G17DCKR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SC-70-6 | SN74AUP2G17DCKR.pdf | |
| SN74LVC8T245DGVR | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 8 Channel 24-TVSOP | SN74LVC8T245DGVR.pdf | |
| S34MS01G200TFI900 | IC FLASH 1GBIT | S34MS01G200TFI900.pdf | |
| NSIC2020BT3G | Current Regulator Regulator High/Low-Side 20mA SMB | NSIC2020BT3G.pdf | |
| TPS71433DCKT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 80mA SC-70-5 | TPS71433DCKT.pdf | |
| TPS71229DRCR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed and Adjustable 2 Output 2.8V, 1.2 V ~ 5.5 V 250mA 10-VSON (3x3) | TPS71229DRCR.pdf |