| Manufacturer Part Number: | LFUSCD08065A |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9550 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SIC SCHOTTKY 650V 8A TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LFUSCD08065A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LFUSCD08065A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Silicon Carbide Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Silicon Carbide Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A (DC) | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 230µA @ 650V | |
| Capacitance @ Vr, F | 260pF @ 1V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LFUSCD08065A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LFUSCD08065A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of LFUSCD08065A is new and unused, you can buy LFUSCD08065A Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LFUSCD08065A.
| BD543B-S | TRANS NPN 80V 8A | BD543B-S.pdf | |
| IXTP130N065T2 | MOSFET N-CH 65V 130A TO-220 | IXTP130N065T2.pdf | |
| ADS8284IBRGCR | 18 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 SAR 64-VQFN (9x9) | ADS8284IBRGCR.pdf | |
| MAX543BCWE+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 16-SOIC | MAX543BCWE+T.pdf | |
| DSPIC33EV64GM004-I/PT | dsPIC dsPIC™ 33EV Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10) | DSPIC33EV64GM004-I/PT.pdf | |
| DSPIC33EV32GM104T-I/ML | dsPIC dsPIC™ 33EV Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 32KB (11K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | DSPIC33EV32GM104T-I/ML.pdf | |
| USB3319-GJ-TR | Transceiver USB 2.0 25-VFBGA (3x3) | USB3319-GJ-TR.pdf | |
| PCA9502BS,157 | I/O Expander 8 I²C, SPI 400kHz 24-HVQFN (4x4) | PCA9502BS,157.pdf | |
| MAX4952BCTP+T | Buffer, ReDriver 2 Channel 6Gbps 20-TQFN (4x4) | MAX4952BCTP+T.pdf | |
| TAS5729MDDCAR | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class D 48-HTSSOP | TAS5729MDDCAR.pdf | |
| 74LVC74APW,112 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP | 74LVC74APW,112.pdf | |
| SN74AUP1G14DCKRG4 | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger SC-70-5 | SN74AUP1G14DCKRG4.pdf | |
| W25Q128FWFIG | IC FLASH 128MBIT 104MHZ 16SOIC | W25Q128FWFIG.pdf | |
| LTC2914CGN-2#PBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 16-SSOP | LTC2914CGN-2#PBF.pdf | |
| AP7315-32SA-7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.2V 150mA SOT-23 | AP7315-32SA-7.pdf |