| Manufacturer Part Number: | LNK6417K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology Up to 85kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6417K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6417K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | HALT 26/Jan/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-3 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 725V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 55% | |
| Frequency - Switching | Up to 85kHz | |
| Power (Watts) | 9W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Temperature, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6417K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6417K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6417K is new and unused, you can buy LNK6417K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6417K.
| MBR2X160A120 | Diode Array 2 Independent Schottky 120V 160A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | MBR2X160A120.pdf | |
| BZT52C2V4-13-F | Zener Diode 2.4V 500mW ±8% Surface Mount SOD-123 | BZT52C2V4-13-F.pdf | |
| 1N5930AP/TR12 | Zener Diode 16V 1.5W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5930AP/TR12.pdf | |
| TT8K2TR | MOSFET 2N-CH 30V 2.5A TSST8 | TT8K2TR.pdf | |
| 8N4DV85LC-0068CDI | VCXO IC 161.1328MHz, 161.1328MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0068CDI.pdf | |
| IS82C54-1096 | Programmable Timer IC 10MHz 28-LCC (J-Lead) | IS82C54-1096.pdf | |
| ADS42JB49IRGCT | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-VQFN (9x9) | ADS42JB49IRGCT.pdf | |
| X9410YS24I | Digital Potentiometer 2.5k Ohm 4 Circuit 64 Taps SPI Interface 24-SOIC | X9410YS24I.pdf | |
| M1AGL250V2-VQG100 | IC FPGA 68 I/O 100VQFP | M1AGL250V2-VQG100.pdf | |
| PIC24FJ128GB606T-I/MR | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 64-QFN Exposed Pad (9x9) | PIC24FJ128GB606T-I/MR.pdf | |
| MC74VHC573DWR2 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | MC74VHC573DWR2.pdf | |
| BR24G01FVT-3AGE2 | IC EEPROM I2C BUS 1KBIT 8TSSOP | BR24G01FVT-3AGE2.pdf | |
| IDT71256L25Y8 | IC SRAM 256KBIT 25NS 28SOJ | IDT71256L25Y8.pdf | |
| LT3015EDD-5#PBF | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -5V 1.5A 8-DFN (3x3) | LT3015EDD-5#PBF.pdf |