| Manufacturer Part Number: | M3045S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 45V 30A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M3045S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M3045S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 25/Sep/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | 980pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M3045S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M3045S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of M3045S-M3/4W is new and unused, you can buy M3045S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M3045S-M3/4W.
| SE15FG-M3/I | DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO219AB | SE15FG-M3/I.pdf | |
| P1Z9ACR900V08 | MOD POW-R-BRIK 740A 800V | P1Z9ACR900V08.pdf | |
| CD0603-Z2 | Zener Diode 2V 150mW ±5% Surface Mount 0603 | CD0603-Z2.pdf | |
| MMBTA56-7 | TRANS PNP 80V 0.5A SOT23-3 | MMBTA56-7.pdf | |
| 82V3280APFG8 | IC PLL WAN SE STRATUM 2 100TQFP | 82V3280APFG8.pdf | |
| 8N4DV85FC-0174CDI | VCXO IC 136MHz, 155MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0174CDI.pdf | |
| LCMXO3L-4300C-5BG324C | IC FPGA 279 I/O 324CABGA | LCMXO3L-4300C-5BG324C.pdf | |
| MB90F347DASPFV-GSE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB90F347DASPFV-GSE1.pdf | |
| DSPIC30F6014T-20I/PF | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 144KB (48K x 24) FLASH 80-TQFP (14x14) | DSPIC30F6014T-20I/PF.pdf | |
| COP8SGR728N8 | COP8 COP8™ 8SG Microcontroller IC 8-Bit 15MHz 32KB (32K x 8) OTP 28-PDIP | COP8SGR728N8.pdf | |
| TLV320AIC3263IYZFR | Audio Interface 12 b I²C, SPI 81-DSBGA (4.81x4.81) | TLV320AIC3263IYZFR.pdf | |
| 73S8024RN-ILR/F | Set-Top Boxes Interface 28-SOIC W | 73S8024RN-ILR/F.pdf | |
| MCP603-I/ST | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | MCP603-I/ST.pdf | |
| MAX4275AGEUA+T | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4275AGEUA+T.pdf | |
| SN74HC08PWT | AND Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | SN74HC08PWT.pdf |