| Manufacturer Part Number: | MBR2090CT-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 90V 10A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MBR2090CT-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MBR2090CT-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 90V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MBR2090CT-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MBR2090CT-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MBR2090CT-M3/4W is new and unused, you can buy MBR2090CT-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MBR2090CT-M3/4W.
| DFLR1400-7 | DIODE GEN 400V 1A POWERDI123 | DFLR1400-7.pdf | |
| DZ2J27000L | Zener Diode 27V 200mW ±5% Surface Mount SMini2-F5-B | DZ2J27000L.pdf | |
| TLZ30D-GS18 | Zener Diode 30V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ30D-GS18.pdf | |
| PZU6.2BA,115 | Zener Diode 6.2V 320mW ±5% Surface Mount SOD-323 | PZU6.2BA,115.pdf | |
| SZMMSZ47T1G | Zener Diode 47V 500mW Surface Mount SOD-123 | SZMMSZ47T1G.pdf | |
| JAN1N3042DUR-1 | Zener Diode 82V 1W ±1% Surface Mount DO-213AB (MELF, LL41) | JAN1N3042DUR-1.pdf | |
| IRLM220ATF | MOSFET N-CH 200V 1.13A SOT-223 | IRLM220ATF.pdf | |
| DMN33D8LT-7 | MOSFET N-CH 30V 0.115A | DMN33D8LT-7.pdf | |
| CDC421A100RGER | IC CLK GEN 100.00MHZ 3.3V 24VQFN | CDC421A100RGER.pdf | |
| AD7706BRZ-REEL | 16 Bit Analog to Digital Converter 3 Input 1 Sigma-Delta 16-SOIC | AD7706BRZ-REEL.pdf | |
| M2GL090TS-FGG676I | IC FPGA 425 I/O 676FBGA | M2GL090TS-FGG676I.pdf | |
| SN65LVDS31PWR | 4/0 Driver LVDS 16-TSSOP | SN65LVDS31PWR.pdf | |
| PI90LV048ALEX | 0/4 Receiver LVDS 16-TSSOP | PI90LV048ALEX.pdf | |
| TLC27M2BIP | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | TLC27M2BIP.pdf | |
| MAX9140AAUK+T | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, TTL SOT-23-5 | MAX9140AAUK+T.pdf |