| Manufacturer Part Number: | MCC700-16IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1600V 1331A Series Connection - All SCRs Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCC700-16IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCC700-16IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCC700-16IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCC700-16IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MCC700-16IO1W is new and unused, you can buy MCC700-16IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCC700-16IO1W.
| RGP02-14EHE3/53 | Diode Standard 1400V (1.4kV) 500mA Through Hole DO-204AL (DO-41) | RGP02-14EHE3/53.pdf | |
| 3EZ6.8D2E3/TR8 | Zener Diode 6.8V 3W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ6.8D2E3/TR8.pdf | |
| BC807-40W,115 | TRANS PNP 45V 0.5A SOT323 | BC807-40W,115.pdf | |
| FDMS9410_F085 | MOSFET N-CH 40V 50A 8PQFN | FDMS9410_F085.pdf | |
| 8N3SV76LC-0152CDI | VCXO IC 328.125MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0152CDI.pdf | |
| LTC2284IUP#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-QFN (9x9) | LTC2284IUP#TRPBF.pdf | |
| MSP430F6725IPZR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F6725IPZR.pdf | |
| ISL83082EIB-T | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | ISL83082EIB-T.pdf | |
| M74HC377RM13TR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | M74HC377RM13TR.pdf | |
| 74ALVCH16334DGGRG4 | IC UNIV BUS DVR 16BIT 48TSSOP | 74ALVCH16334DGGRG4.pdf | |
| M29W200BB55N1 | IC FLASH 2MBIT 55NS 48TSOP | M29W200BB55N1.pdf | |
| TOP270KG | Converter Offline Flyback Topology 66kHz, 132kHz 12-ESOP | TOP270KG.pdf | |
| LT3650EMSE-4.2#PBF | IC BATTERY CHARGER LI 12MSOP | LT3650EMSE-4.2#PBF.pdf | |
| MIC4224YM | IC MOSFET DVR DUAL-NON 4A 8-SOIC | MIC4224YM.pdf | |
| RT9742HGJ5F | IC USB POWER SWITCH TSOT23-5 | RT9742HGJ5F.pdf |