| Manufacturer Part Number: | MM5453V |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | PMIC - Display Drivers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IC DRIVER LIQ CRYSTL DISP 44PLCC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5453V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5453V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Display Drivers | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | COPS™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Display Type | LCD | |
| Configuration | 7 Segment + DP, Alphanumeric and Bar Graph | |
| Interface | Serial | |
| Digits or Characters | 4.5 Digits | |
| Current - Supply | - | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 10 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) | |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.58x16.58) | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5453V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5453V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of MM5453V is new and unused, you can buy MM5453V T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5453V.
| BAS70-07,215 | Diode Array 2 Independent Schottky 70V 70mA (DC) Surface Mount TO-253-4, TO-253AA | BAS70-07,215.pdf | |
| MBRB1660-E3/81 | DIODE SCHOTTKY 60V 16A TO263AB | MBRB1660-E3/81.pdf | |
| SMZG3793B-E3/52 | Zener Diode 15V 1.5W ±5% Surface Mount DO-215AA (SMBG) | SMZG3793B-E3/52.pdf | |
| EM6K6T2R | MOSFET 2N-CH 20V 0.3A EMT6 | EM6K6T2R.pdf | |
| 8N4SV76EC-0043CDI | VCXO IC 496MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0043CDI.pdf | |
| 8N4SV75KC-0108CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0108CDI.pdf | |
| NE555V | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) IC 100kHz 8-DIP (0.300", 7.62mm) | NE555V.pdf | |
| XC6SLX100-2FGG484C | IC FPGA 326 I/O 484FBGA | XC6SLX100-2FGG484C.pdf | |
| AGL125V2-VQ100 | IC FPGA 71 I/O 100VQFP | AGL125V2-VQ100.pdf | |
| ATF16LV8C-10JC | 16V8 Programmable Logic Device (PLD) IC 8 Macrocells 10ns 20-PLCC (9x9) | ATF16LV8C-10JC.pdf | |
| DG542DY-T1 | IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC | DG542DY-T1.pdf | |
| PI7C8140AMAE | PCI-to-PCI Bridge Interface 128-QFP (14x20) | PI7C8140AMAE.pdf | |
| TPA6202A1ZQVR | Amplifier IC | TPA6202A1ZQVR.pdf | |
| LM2754SQ | LED Driver IC 4 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) 200mA (Flash) 24-WQFN (4x4) | LM2754SQ.pdf | |
| MAX16924GGM/VY+T | TRANSLATOR LL 16CH TFT AUTO TQFN | MAX16924GGM/VY+T.pdf |