| Manufacturer Part Number: | MM5Z12V |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 41010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 200mW ±5% Surface Mount SOD-523F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MM5Z12V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MM5Z12V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | MM5Z Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 200mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 25 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-79, SOD-523F | |
| Supplier Device Package | SOD-523F | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MM5Z12V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MM5Z12V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of MM5Z12V is new and unused, you can buy MM5Z12V Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MM5Z12V.
| CPT60045A | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 45V 300A Chassis Mount TO-244AB | CPT60045A.pdf | |
| SZBZX84B6V8LT1G | Zener Diode 6.8V 225mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | SZBZX84B6V8LT1G.pdf | |
| JANTX1N4462D | Zener Diode 7.5V 1.5W ±1% Through Hole DO-41 | JANTX1N4462D.pdf | |
| 9DBU0531AKILF | IC BUFFER 5OUTPUT 1.5V 32MLF | 9DBU0531AKILF.pdf | |
| CDC111FNRG4 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 500MHz 28-LCC (J-Lead) | CDC111FNRG4.pdf | |
| 8N4DV85KC-0133CDI | VCXO IC 480MHz, 480MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0133CDI.pdf | |
| 8N3QV01LG-0084CDI | VCXO IC 622.08MHz, 669.3266MHz, 622.08MHz, 669.3266MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0084CDI.pdf | |
| THS1040CPW | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-TSSOP | THS1040CPW.pdf | |
| DAC7734E | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 48-SSOP | DAC7734E.pdf | |
| EPM7064AETC100-7 | IC CPLD 64MC 7.5NS 100TQFP | EPM7064AETC100-7.pdf | |
| R5F11EAAASP#30 | RL78 RL78/G1G Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 30-LSSOP | R5F11EAAASP#30.pdf | |
| MSP430F67461IPZR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F67461IPZR.pdf | |
| MB91F463NAPMC-GS-P01E1 | FR60 RISC FR MB91460N Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 288KB (288K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB91F463NAPMC-GS-P01E1.pdf | |
| ISL4223EIRZ | 2/2 Transceiver Full RS232 20-QFN-EP (5x5) | ISL4223EIRZ.pdf | |
| Z84C4006PEC | I/O Controller Interface 40-PDIP | Z84C4006PEC.pdf |