| Manufacturer Part Number: | MPC853TZT100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 256-PBGA (23x23) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC853TZT100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC853TZT100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 256-BBGA | |
| Supplier Device Package | 256-PBGA (23x23) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, PCMCIA, SPI, TDM, UART | |
| Standard Package | 60 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC853TZT100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC853TZT100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC853TZT100A is new and unused, you can buy MPC853TZT100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC853TZT100A.
| VS-UFB201FA40 | Diode Array 2 Independent Standard 400V 120A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | VS-UFB201FA40.pdf | |
| VS-15AWL06FNTRR-M3 | Diode Standard 600V 15A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | VS-15AWL06FNTRR-M3.pdf | |
| CDLL4745A | Zener Diode 16V ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL4745A.pdf | |
| 1N4774A | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N4774A.pdf | |
| FQD5N60CTM_WS | MOSFET N-CH 600V 2.8A | FQD5N60CTM_WS.pdf | |
| IRFH5250DTRPBF | MOSFET N-CH 25V 40A 8VQFN | IRFH5250DTRPBF.pdf | |
| TK16A60W5,S4VX | MOSFET N CH 600V 15.8A TO-220SIS | TK16A60W5,S4VX.pdf | |
| 8N4SV76LC-0059CDI | VCXO IC 644.5313MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0059CDI.pdf | |
| MAX5410ETE+T | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 32 Taps SPI Interface 16-TQFN (4x4) | MAX5410ETE+T.pdf | |
| LCMXO256C-3T100C | IC FPGA 78 I/O 100TQFP | LCMXO256C-3T100C.pdf | |
| C8051F346-GQR | 8051 C8051F34x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | C8051F346-GQR.pdf | |
| EL1506CREZ-T13 | 2/0 Driver DSL 28-HTSSOP | EL1506CREZ-T13.pdf | |
| 74AC11244DW | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | 74AC11244DW.pdf | |
| SY100E336JZ-TR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 3 Bit per Element Push-Pull Output 28-PLCC (11.5x11.5) | SY100E336JZ-TR.pdf | |
| AT27C1024-45VC | IC OTP 1MBIT 45NS 40VSOP | AT27C1024-45VC.pdf |