| Manufacturer Part Number: | MPC866TVR100A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 357-PBGA (25x25) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MPC866TVR100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MPC866TVR100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | MPC8xx | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | MPC8xx | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Co-Processors/DSP | Communications; CPM | |
| RAM Controllers | DRAM | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | 10 Mbps (4), 10/100 Mbps (1) | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 3.3V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 95°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 357-BBGA | |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) | |
| Additional Interfaces | HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART | |
| Standard Package | 44 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MPC866TVR100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MPC866TVR100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MPC866TVR100A is new and unused, you can buy MPC866TVR100A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MPC866TVR100A.
| 1N982A | Zener Diode 75V 500mW ±10% Through Hole DO-7 | 1N982A.pdf | |
| QK016LH6 | TRIAC ALTERNISTOR 1KV 16A TO220 | QK016LH6.pdf | |
| BC 847C B5003 | TRANS NPN 45V 0.1A SOT-23 | BC 847C B5003.pdf | |
| SI8901EDB-T2-E1 | MOSFET 2P-CH 20V 3.5A 6-MFP | SI8901EDB-T2-E1.pdf | |
| IPA60R160C6 | MOSFET N-CH 600V 23.8A TO220-FP | IPA60R160C6.pdf | |
| IRFR9014TR | MOSFET P-CH 60V 5.1A DPAK | IRFR9014TR.pdf | |
| SIE848DF-T1-E3 | MOSFET N-CH 30V 60A POLARPAK | SIE848DF-T1-E3.pdf | |
| 8N4QV01FG-0093CDI | VCXO IC 737.28MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0093CDI.pdf | |
| LCMXO2-4000HC-5TG144I | IC FPGA 114 I/O 144TQFP | LCMXO2-4000HC-5TG144I.pdf | |
| LFE2-20SE-7FN256C | IC FPGA 193 I/O 256FBGA | LFE2-20SE-7FN256C.pdf | |
| PIC24HJ128GP206AT-I/PT | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC24HJ128GP206AT-I/PT.pdf | |
| SN74ALVC32PWRG4 | OR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | SN74ALVC32PWRG4.pdf | |
| PC28F640P30BF65B | IC FLASH 64MBIT 75NS TBGA | PC28F640P30BF65B.pdf | |
| MT29F128G08CBCCBH6-6R:C | IC FLASH 128GB 100VBGA | MT29F128G08CBCCBH6-6R:C.pdf | |
| UCC37322DGN | IC MOSFET DRVR SGL HS 9A 8-MSOP | UCC37322DGN.pdf |