| Manufacturer Part Number: | MRF148A |
|---|---|
| Manufacturer: | M/A-Com Technology Solutions |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Available Quantity: | 9330 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RF Mosfet N-Channel 50V 100mA 30MHz ~ 175MHz 15dB ~ 18dB 30W 211-07, Style 2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MRF148A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MRF148A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | RF MOSFETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - RF | |
| Manufacturer | M/A-Com Technology Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | N-Channel | |
| Frequency | 30MHz ~ 175MHz | |
| Gain | 15dB ~ 18dB | |
| Voltage - Test | 50V | |
| Current Rating | 6A | |
| Noise Figure | - | |
| Current - Test | 100mA | |
| Power - Output | 30W | |
| Voltage - Rated | 120V | |
| Package / Case | 211-07 | |
| Supplier Device Package | 211-07, Style 2 | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MRF148A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MRF148A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of M/A-Com Technology Solutions all series components. The condition of MRF148A is new and unused, you can buy MRF148A M/A-Com Technology Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MRF148A.
| P300K-E3/73 | DIODE GEN PURP 800V 3A DO201AD | P300K-E3/73.pdf | |
| 1N4739A_T50R | Zener Diode 9.1V 1W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4739A_T50R.pdf | |
| 2SB1218GRL | TRANS PNP 45V 0.1A SMINI 3P | 2SB1218GRL.pdf | |
| FDB390N15A | MOSFET N-CH 150V 27A D2PAK | FDB390N15A.pdf | |
| LTC2326HMS-16#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-MSOP | LTC2326HMS-16#TRPBF.pdf | |
| TMS320DM368ZCED | IC DGTL MEDIA SOC 338NFBGA | TMS320DM368ZCED.pdf | |
| DSPIC33EP512GP502-H/MM | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 512KB (170K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6) | DSPIC33EP512GP502-H/MM.pdf | |
| MT52L256M64D2PP-093 WT:B | LPDDR3 16G 256MX64 FBGA DDP | MT52L256M64D2PP-093 WT:B.pdf | |
| X40410S8I-BT1 | Supervisor Open Drain, Push-Pull 2 Channel 8-SOIC | X40410S8I-BT1.pdf | |
| ZXRE125EFTA | Shunt Voltage Reference IC ±2% 20mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | ZXRE125EFTA.pdf |