| Manufacturer Part Number: | MSS1P2L-M3/89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 49510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 20V 1A MICROSMP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MSS1P2L-M3/89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MSS1P2L-M3/89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 20V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 4,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MSS1P2L-M3/89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MSS1P2L-M3/89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MSS1P2L-M3/89A is new and unused, you can buy MSS1P2L-M3/89A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MSS1P2L-M3/89A.
| VS-ETU3006S-M3 | DIODE GEN PURP 600V 30A D2PAK | VS-ETU3006S-M3.pdf | |
| 1PMT5936E3/TR7 | Zener Diode 30V 3W ±20% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5936E3/TR7.pdf | |
| SMBJ4757C/TR13 | Zener Diode 51V 2W ±2% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ4757C/TR13.pdf | |
| MDC700-12IO1W | SCR Module 1200V 1331A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount WC-500 | MDC700-12IO1W.pdf | |
| MAC223A8X,127 | TRIAC 600V 20A TO220-3 | MAC223A8X,127.pdf | |
| BCP52-16 | TRANS PNP 60V 1A SOT-223 | BCP52-16.pdf | |
| 8N3DV85FC-0106CDI8 | VCXO IC 125.009375MHz, 150MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0106CDI8.pdf | |
| LTC2611IDD#TRPBF | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 10-DFN (3x3) | LTC2611IDD#TRPBF.pdf | |
| PIC16F1828-I/P | PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-PDIP | PIC16F1828-I/P.pdf | |
| CY8C20437-24LQXIT | IC CAPSENCE 8K FLASH 32QFN | CY8C20437-24LQXIT.pdf | |
| DG636EQ-T1-E3 | 2 Circuit IC Switch 2:1 115 Ohm 14-TSSOP | DG636EQ-T1-E3.pdf | |
| ISL8484IU-T | 2 Circuit IC Switch 2:1 500 mOhm 10-MSOP | ISL8484IU-T.pdf | |
| RE46C143SW16F | IC SMOKE DETECTOR CMOS 16-SOIC | RE46C143SW16F.pdf | |
| 74LVC2G240DCURG4 | Buffer, Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output US8 | 74LVC2G240DCURG4.pdf | |
| DM74AS646NT | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-PDIP | DM74AS646NT.pdf |