| Manufacturer Part Number: | NPTB00004A |
|---|---|
| Manufacturer: | M/A-Com Technology Solutions |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RF Mosfet HEMT 28V 50mA 0Hz ~ 6GHz 14.8dB 4W 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NPTB00004A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NPTB00004A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Marking Scheme Update 23/Apr/2015 | |
| Online Catalog | GaN on SiC RF Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - RF | |
| Manufacturer | M/A-Com Technology Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | HEMT | |
| Frequency | 0Hz ~ 6GHz | |
| Gain | 14.8dB | |
| Voltage - Test | 28V | |
| Current Rating | 1.4A | |
| Noise Figure | - | |
| Current - Test | 50mA | |
| Power - Output | 4W | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SOIC | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NPTB00004A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NPTB00004A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of M/A-Com Technology Solutions all series components. The condition of NPTB00004A is new and unused, you can buy NPTB00004A M/A-Com Technology Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NPTB00004A.
| BZX85C43_T50A | Zener Diode 43V 1W ±7% Through Hole DO-41 | BZX85C43_T50A.pdf | |
| IRFS7540PBF | MOSFET N CH 60V 110A D2PAK | IRFS7540PBF.pdf | |
| DS1251W-120IND | Real Time Clock (RTC) IC Phantom Time Chip 512KB Parallel 32-DIP Module (0.600", 15.24mm) | DS1251W-120IND.pdf | |
| 74FCT16373ATPAG8 | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-TSSOP | 74FCT16373ATPAG8.pdf | |
| IS45S16320F-7BLA1-TR | IC SDRAM 512MB 143MHZ 54BGA | IS45S16320F-7BLA1-TR.pdf | |
| BTS500151TADATMA1 | IC SWITCH SMART HISIDE TO263 | BTS500151TADATMA1.pdf | |
| LP2950-03YZ TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA TO-92-3 | LP2950-03YZ TR.pdf | |
| NX2139ACMTR | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) | NX2139ACMTR.pdf | |
| DPA424R-TL | DPA-Switch® Converter, Power Over Ethernet and Telecom Applications Voltage Regulator IC 1 Output TO-263-7C | DPA424R-TL.pdf |