| Manufacturer Part Number: | SJPX-F2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 1.5A SJP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SJPX-F2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SJPX-F2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 1.5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 30ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SJPX-F2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SJPX-F2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of SJPX-F2V is new and unused, you can buy SJPX-F2V Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SJPX-F2V.
| IRAMS10UP60B-2 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 10A PCB Module | IRAMS10UP60B-2.pdf | |
| T707083354BY | SCR 800V 500A Standard Recovery Stud Mount T-70 | T707083354BY.pdf | |
| AT-42000-GP4 | RF Transistor NPN 12V 80mA 9GHz 600mW Surface Mount Chip | AT-42000-GP4.pdf | |
| IRL520S | MOSFET N-CH 100V 9.2A D2PAK | IRL520S.pdf | |
| SI4410DY | MOSFET N-CH 30V 10A 8-SOIC | SI4410DY.pdf | |
| AUIRFS4010-7P | MOSFET N-CH 100V 190A D2PAK-7P | AUIRFS4010-7P.pdf | |
| PI49FCT3802QEX | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 156MHz 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | PI49FCT3802QEX.pdf | |
| MB89P665PF-GT | F²MC-8L F²MC-8L MB89660 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (16K x 8) OTP 64-PQFP (20x14) | MB89P665PF-GT.pdf | |
| LM1877N-9/NOPB | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 14-DIP | LM1877N-9/NOPB.pdf | |
| OPA1664AIPW | Audio Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | OPA1664AIPW.pdf | |
| MC100ELT25DTR2 | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 1 Channel 8-TSSOP | MC100ELT25DTR2.pdf | |
| ISL89411IBZ | IC DRVR MOSFET DUAL-CH 8-SOIC | ISL89411IBZ.pdf | |
| FAN5346S30X | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 25mA 6-SuperSot | FAN5346S30X.pdf | |
| LT3973EDD#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.21V 1 Output 750mA 10-WFDFN Exposed Pad | LT3973EDD#PBF.pdf | |
| LP5990UM-1.8/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 200mA 4-DSBGA | LP5990UM-1.8/NOPB.pdf |