| Manufacturer Part Number: | SS3P3-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 27010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P3-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P3-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 130pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P3-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P3-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P3-M3/84A is new and unused, you can buy SS3P3-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P3-M3/84A.
| 66CNQ200 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200V 30A Through Hole PRM3 | 66CNQ200.pdf | |
| MSS1P4-M3/89A | DIODE SCHOTTKY 40V 1A MICROSMP | MSS1P4-M3/89A.pdf | |
| S16G | Diode Standard 400V 16A Chassis, Stud Mount | S16G.pdf | |
| VSKT250-12 | SCR Module 1200V 555A Series Connection - All SCRs Chassis Mount 3-MAGN-A-PAK™ | VSKT250-12.pdf | |
| BCX5516H6327XTSA1 | TRANSISTOR NPN SOT89 | BCX5516H6327XTSA1.pdf | |
| SI4423DY-T1-E3 | MOSFET P-CH 20V 10A 8-SOIC | SI4423DY-T1-E3.pdf | |
| MCP4361-104E/ML | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 257 Taps SPI Interface 20-QFN-EP (4x4) | MCP4361-104E/ML.pdf | |
| LCMXO2280C-4FTN324C | IC FPGA 271 I/O 324FTBGA | LCMXO2280C-4FTN324C.pdf | |
| 5AGXBB1D4F40I5N | IC FPGA 704 I/O 1517FBGA | 5AGXBB1D4F40I5N.pdf | |
| CY7C60323-LTXCT | M8C enCoRe™ III CY7C603xx Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-QFN Exposed Pad (5x5) | CY7C60323-LTXCT.pdf | |
| TS5A3159ADBVRE4 | 1 Circuit IC Switch 2:1 900 mOhm SOT-23-6 | TS5A3159ADBVRE4.pdf | |
| MAX14648BEWA+T | USB DETECTION SMART PWR SELECTOR | MAX14648BEWA+T.pdf | |
| MCP6044-I/SL | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | MCP6044-I/SL.pdf | |
| ADA4922-1ARDZ | ADC Driver IC Data Acquisition 8-SOIC-EP | ADA4922-1ARDZ.pdf | |
| TDA19995HL/C1,518 | IC DVI/HDMI SWITCH 100LQFP | TDA19995HL/C1,518.pdf |