| Manufacturer Part Number: | SS3P3HE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 3A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P3HE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P3HE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P3HE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P3HE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P3HE3/85A is new and unused, you can buy SS3P3HE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P3HE3/85A.
| VBT4060C-M3/8W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 20A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VBT4060C-M3/8W.pdf | |
| IRKT56/08A | SCR Module 800V 135A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | IRKT56/08A.pdf | |
| FMMT458TA | TRANS NPN 400V 0.225A SOT23-3 | FMMT458TA.pdf | |
| FDD3706 | MOSFET N-CH 20V 14.7A D-PAK | FDD3706.pdf | |
| IRF9510S | MOSFET P-CH 100V 4A D2PAK | IRF9510S.pdf | |
| BSD214SN L6327 | MOSFET N-CH 20V 1.5A SOT-363 | BSD214SN L6327.pdf | |
| MAX1280BCUP+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-TSSOP | MAX1280BCUP+T.pdf | |
| MAX3221EEAE+T | 1/1 Transceiver Full RS232 16-SSOP | MAX3221EEAE+T.pdf | |
| PI90LV047ALEX | 4/0 Driver LVDS 16-TSSOP | PI90LV047ALEX.pdf | |
| OPA2832ID | IC OPAMP DUAL HI-SPD LP 8-SOIC | OPA2832ID.pdf | |
| CD4044BPWRG4 | S-R Latch 4 Channel 1:1 IC Tri-State 16-TSSOP | CD4044BPWRG4.pdf | |
| CL2N8-G | Current Regulator Regulator High-Side 20mA TO-243AA (SOT-89) | CL2N8-G.pdf | |
| ISL89160FRTBZ | IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 8TDFN | ISL89160FRTBZ.pdf | |
| LT1965IDD-3.3#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1.1A 8-DFN (3x3) | LT1965IDD-3.3#PBF.pdf | |
| S-13A1C10-E6T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1V 1A 6-HSOP | S-13A1C10-E6T1U3.pdf |