| Manufacturer Part Number: | STPR120A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 1A Surface Mount SMA (DO-214AC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STPR120A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STPR120A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 940mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | SMA (DO-214AC) | |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STPR120A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STPR120A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STPR120A is new and unused, you can buy STPR120A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STPR120A.
| IXTH6N90A | MOSFET N-CH 900V 6A TO-247 | IXTH6N90A.pdf | |
| FJN598JATA | JFET N-Channel 20V 100µA @ 5V 150mW Through Hole TO-92-3 | FJN598JATA.pdf | |
| 849N202CKI-022LF | IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN | 849N202CKI-022LF.pdf | |
| MCP37221T-200I/TL | 14 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 Pipelined 124-VTLA (9x9) | MCP37221T-200I/TL.pdf | |
| ADC0844CCJ | 8 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 SAR 20-CDIP | ADC0844CCJ.pdf | |
| PIC32MZ2048EFM064-I/PT | MIPS32® M-Class PIC® 32MZ Microcontroller IC 32-Bit 200MHz 2MB (2M x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MZ2048EFM064-I/PT.pdf | |
| AT89C51IC2-SLRUL | 80C51 89C Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | AT89C51IC2-SLRUL.pdf | |
| MB96F385RSBPMC-GS-111E2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96380 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 160KB (160K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB96F385RSBPMC-GS-111E2.pdf | |
| MC68HC908JB8JDW | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 3MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-SOIC W | MC68HC908JB8JDW.pdf | |
| SN74AUP1G32DCKTE4 | OR Gate IC 1 Channel SC-70-5 | SN74AUP1G32DCKTE4.pdf | |
| MT29F1G08ABBDAHC-IT:D | IC FLASH 1GBIT 63VFBGA | MT29F1G08ABBDAHC-IT:D.pdf | |
| X40414S8-AT1 | Supervisor Open Drain, Push-Pull 2 Channel 8-SOIC | X40414S8-AT1.pdf | |
| LM4040BIM3-2.0/NOPB | Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4040BIM3-2.0/NOPB.pdf | |
| NCP583XV25T2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA SOT-563 | NCP583XV25T2G.pdf | |
| TPS75633KTTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 5A DDPAK/TO-263-5 | TPS75633KTTR.pdf |